Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Monsanto võib kommertsialiseerida Terminaatori
21.02.2006

Monsanto, maailma suurim seemne- ja põllumajandusliku biotehnoloogia firma, lubas 1999.a. avalikult mitte hakata müüma Terminaator-taimi, mille seemned on steriilsed. Nüüd ütleb Monsanto, et võibolla ta siiski hakkab looma või kasutama nn enesetapjaseemneid. Nüüd pakub Monsanto välja, et hakkab esialgu kasutama Terminaator-tehnoloogiat toiduks mittekasutatavates taimedes, ja võibolla hiljem ka teisteski taimedes. Terminaator-tehnoloogia tuleviku ümber käib tuline vaidlus ka ÜROs.

2000.a. ÜRO bioloogilise mitmekesisuse konventsiooni (CBD) kohtumisel võeti vastu de facto moratoorium steriilsete seemnete tehnoloogiatele. Kuid tundub, et märtsis 2006 Brasiilias toimuval (CBD) kohtumisel püüab biotehnoloogia tööstus moratooriumit ümber lükata.

Vastuseks deklareeris 300 organisatsiooni 20.02.2006, et nad toetavad Terminaator-tehnoloogia keelamist, kuna steriilsed seemned ähvardavad bioloogilist mitmekesisust ning hävitavad 1,4 miljardi inimese elatisvahendid, kes sõltuvad endakasvatatud taimede seemnete alalhoidmisest ja nende kultuuride kasvatamisest.

Terminaator-tehnoloogia arendas esimesena USA Põllumajandusministeerium koostöös USA seemnefirmaga Delta & Pine Land, et mitte lasta põllumeestel saagi koristamisel seemneid alles hoida ja ise külvata, vaid sundida neil igal hooajal seemneid uuesti ostma.

Monsanto praeguse seisukoha järgi võiks Monsanto hakata tootma nt steriilset puuvilla ja tubakat ning ütleb: „Monsanto ei välista mõna taolise tehnoloogia potentsiaalset arendamist ja kasutamist tulevikus. Firma jätkab antud tehnoloogia riskide ja kasutegurite uurimist juhtumipõhiselt.”

Kanada, Austraalia, Uus-Meremaa on avaldanud soovi Terminaator-tehnoloogia keelu ümbersõnastamiseks, ning leiavad, et antud tehnoloogia sobivust peaks uurima juhtumispõhiselt (igal üksikul juhul eraldi), mis vastab üllatavalt hästi Monsanto enda lähenemisele tehnoloogia kasutamise kohta.

"Terminaator on otserünnak põllumeestele, põliskultuuridele ja toiduainetega kindlustatusele ning kõikide maapiirkondade elanike heaolule, eriti kõige vaesemate heaolule,” ütleb Chukki Nanjundaswamy Indiast organisatsioonist La Via Campesina, mis esindab kümneidd miljoneid põllumehi üle maailma. „Kui Monsanto surub ÜROs läbi Terminaator-tehnoloogiate „juhtumipõhise” – ühe kaupa teostatava - riskianalüüsi, tähendab see, et põllumehed kantakse kirst kirstu kaupa nende majadest välja.”

Terminaatori keelamist nõudvate organisatsioonide nimekirja võib leida
http://www.banterminator.org/endorsements

Allikas: Ban Terminator