¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Monsanto aktsiad kukuvad

Wall Street / Forbes/ NY Times

Monsanto Co. aktsiad langesid järsult 2010. a septembri lõpus. Selle põhjuseks oli fakt, et Monsanto uued SmartStax maisiseemned ei toiminud agronoomiliselt nii, nagu reklaamitud, samuti ebaselgus EL GMO lubade tuleviku suhtes.

Protsess sai alguse selles, et Jefferies analüütik Lawrence Alexander avaldas raporti, milles nimetas esialgseid andmeid SmartStax maisi põllumajandusliku kasulikkuse kohta" oodatust nõrgemateks", mis tõi kaasa Mosnanto aktsiate languse 8.1% võrra.

Monsanto uus mais SmartStax sisaldab kaheksat võõrgeeni. Lawrence Alexander leidis, et SmartStax´i maisi keskmine saagikus oli madalam kui firma enda teised maisisordid, milles on vähem võõrgeene kui SmartStax´is. SmartStax on välja töötatud koostöös firmaga Dow AgroSciences (Dow Chemical´i üksus).

Firma aktsiad, mis mitmete aastate jooksul aina kallimaks muutusid ja jõudsid $140/aktsia 2008.aaasta keskpaigas, olid 27. septmebril väärt $47.77, mis teeb hinnalanguse suuruseks 42%, võrreldes 2010. a. aasta algusega.

Monsanto on juba olnud sunnitud langetama oluliselt SmartStax ja oma uusima sojaoa Roundup Ready 2 Yield seemnete hinda, kuna müük on olnud eeldatust väiksem.

Kuid see pole kõik. Kokku on varisenud ka Monsanto laialtkasutatava herbitsiidi Roundup´i müük, kuna turule on jõudnud märksa odavam Hiinas toodetud geneeriline herbitsiid. Lisaks muutuvad umbrohud Roundup´i suhtes resistentseks, muutes kõigi Roundup´ile resistentsete kultuuride tuleviku üsna tumedaks. Ja USA justiitsministeerium viib läbi uuringut, kuna kahtlustab, et Monsanto on rikkunud kartellidevastast seadust.

Siiamaani on peamine vastuseis Monsanto tulnud geneetiliselt muundatud taimede vastaste poolt, kes suutsid aeglustada GMO-de kasutuselevõtmiset Euroopas ja mõnedes teistes piirkondades. Nüüd on aga skeptikute hulka lisandunud ka farmerid ja investorid, kes kunagi Monsanto laagris olid.

“Mina isiklikult arvan, et nad püüdsid liiga suurt tükki hammustada,” ütleb Monsanto kohta ChemSpeak´i tegevdirektor William R. Young, kes nõustab kemikaalitööstusesse investeerijaid. “Nad peavad hakkama farmeritele tõestama oma toodete kasusid.”

Loe:
http://www.nytimes.com/2010/10/05/business/05monsanto.html?_r=3&partner=rss&emc=rss
http://online.wsj.com/article/SB10001424052748703882404575520093496175832.html