Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Laboritöötajate vead tõid kaasa GMO lekke Uus-Meremaal

The New Zealand Herald (lühendatult)

1. august 2010   

Geneetiliselt muundatud taim pääses kõrge ohutusetasemega laborist koos äravooluveega vabadusse. [...]

Põllumajandus- ja metsandusministeeriumi dokumendid kirjeldavad rea puudusi, mida Uus-Meremaa GMO seadusi reguleerivad ametkonnad on jätnud tähele panemata. [...]

Uuringud algatati peale seda kui GM taim (harilik müürlook, Arabidopsis Thaliana) leiti kasvamas väljaspool kõigi eelduste kohaselt turvalist kasvuhoonet.

Kasvuhoone on Lincoln´i Ülikooli omand, mida ülikool on rentinud firmale Plant and Food Research katsete läbiviimiseks.

Müürlooga avastamise järel teavitas üks firma vanemtöötajatest vastavalt seaduse nõuetele sellest Põllumajandusministeeriumi.

Järgmise kuue kuu jooksul keeldusid teadlased end Põllumajandusministeeriumi ametnikel intervjueerida laskmast, potentiaalsed tõendid hävitati ja dokumentide läbivaatus näitas, et GM seemneid, mida taime kasvatamiseks kasutati, ei oleks üldse võinud Uus- Meremaale tuua.

Uurimine ei toonud kaasa kriminaalsüüdistust, kuna uurijad ei suutnud täie kindlusega tuvastada, kuidas seemned kasvuhoonest välja avatud keskkonda sattusid.

Üheks tõenäoliseks võimaluseks on see, et firma Plant and Food Research töötajad kasutasid ventilatsiooni ja vihmavee ärajuhtimise süsteemi katmiseks võrku, mille silmad olid suuremad kui seemned, mdia nad kinni oleks pidanud pidama.

Terve lugu:

http://www.nzherald.co.nz/nz/news/article.cfm?c_id=1&objectid=10662711