Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Monsanto nõuab Euroopa importijatelt Argentiina sojakoormate kontrollimist

Checkbiotech ja Reuters´i põhjal
Veebruar 2006

Monsanto palus jaanuaris 2006 Hispaania tollil kontrollida tulevaid sojalaadungeid, et selgitada välja, kas tegemist ei ole mitte Monsanto geenmuundatud herbitsiidiresistentsete sojaubadega.

Sellega proovib Monsanto, geenmuundatud põllukultuuride suurim looja, vähendada nende tehnoloogia kasutamist Argentiinas ilma litsensita. Argentiina on maailma suuruselt kolmas sojaubade eksportija.

"Monsantol ei ole teist võimalust enda õiguste kaitsmiseks, kui hakata nõudma kohtus iga laevatäielt kahjutasu”, kõlab Monsanto arvamus.

Monsanto hinnangul ostavad 30% Argentiina sojakasvatajatest Monsanto Roundup Ready seemneid mustal turul, et vältida Monsantole litsentsitasu maksmist.

Argentiina ametnikud on öelnud, et pingutavad ebaseadusliku seemnemüügi likvideerimiseks, kuid alles äsja (22.02.2006), ütles Argentiina põllumajandusminister Miguel Campos, et ei ole nõus Monsanto ettepanekuga nõuda tasu maksmist saagi koristamisel. Ta arvas, et Monsantol ei ole õigus küsida maksu iga kord, kui nende loodud sojauba maha külvatakse.

Juunis algatas Monsanto patendiõiguse rikkumisega seotud kohtuasju Taanis ja Hollandis. Hiljuti peeti muundsoja-laadungeid kinni ka Suurbritannias. Monsanto leiab, et kui soja kasvatajatega kokkuleppele ei jõua, peab proovima saada litsentsitasu kätte soja importijatelt.

Samal teemal:

European ruling curbs Monsanto’s claims on GM crops (juuli 2010)
http://news.sciencemag.org/scienceinsider/2010/07/european-ruling-curbs-monsantos.html