¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Monsanto aitab Haitit?

Civil Eats,

17. mai 2010

Monsanto on aidanud Haitit $4 miljoni väärtuses seemnete saatmisega maavärinast laastatud riiki. Alguses saadetud 60 tonnile tavalisele hübriidmaisi- ja köögiviljaseemnele järgnes eelmisel nädalal veel 70 tonni maisiseemt. Lisaks on firma lubanud saata 345 tonni maisiseemet järgmise aasta jooksul.

Kuid Catholic Relief Services hiljutise rapordi esimene ja peamine soovitus maavärinajärgse Haiti taastamsie kohta oli keskenduda kohalike seemnete paljundamisele ning mitte suruda sellisel ajal riiki uusi või "parendatud" sorte.O

n mitmeid küsimusi, mida peab küsima ja vastama, enne kui teame, kas Monsanto abi tõepoolest aitab või hoopis kahjustab selle räsitud riigi toiduga varustatuse ja toidusõltumatuse edendamist pikas perspektiivis.

* Mida arvavad sellest Haiti elanikud ise? Kas talunike organisatsioonid tahavad neid Monsanto seemneid või mitte? On teada vähemalt üks põllumeeste eestkõneleja, kes ütleb, et kohalikud põllumehed ei ole nendest huvitatud. Chavannes Jean-Baptiste (Peasant Movement of Papay/National Peasant Movement of the Papay Congress) kirjutab hiljutises Grassroots Internationl artiklis, et "kui inimesed hakkavd saatma hübriidseemneid ja GMO seemneid, on see Haiti põllumajanduse lõpp."

* Kas Haiti farmerid saavad jätkata olemasolevate põllumajandusmeetoditega kasutamist nende seemnete kasvatamisel või nõuavad need täiesti erinevat tehnikat? Näiteks, kas on võimalik säilitada neid seemneid aastast aastasse ja kasutada rohkem kui ühe hooaja jooksul? Hübriidseemnete järgmised ei anna kuigi head tulemust kui nad järgmisel aastal taas maha külvatakse, mis tähendab, et põllumehed on sunnitud iga aasta uut seemet ostma.

* Kas nende seemnete kasvatamine nõuab uusi kalleid sisendeid ja/või kemikaale, mis võivad pikema aja jooksul kahjustada keskkonda ja mulda? Hübriidid nõuavad tavaliselt suurel hulgal kunstväetist, taimekaitsevahendeid jmt ja pressiteates on kirjas, et neid annetab Haitile USA Põllumajandusministeerium 5 aasta jooksul WINNER programmi raames. Mis saab siis kui WINNER otsa saab? Kas siis avastavad põllumehed, et on muutunud sõltuvaks välissisenditest, millele neil puudub juurdepääs ja mida nad ei saa endale lubada? Millises seisundis mulla jätavad endast maha need sisendid?

* Kas ülejäänud seemned, mida Monsanto Haitile järgmise aasta jooksul annetab, on tava- või muundseemned? Geneetiliselt muundatud taimed tekitavad Haitil sama palju vaidlusi kui igal pool mujalgi. On äärmiselt oluline, et Haiti elanikud ise saaksid otsustada, kas külvata GMO-sid või mitte - ja selleks peavad nad kõigepealt teadma, mida neile antakse.

* Kas Monsanto seemned (tava- või GM seemned) mõjutavad põlissemnete mitmekesisust, ristudes kohalike sortidega ja saastades olemasolevaid seemneid? Hiiglaslik võõrseemnete invasioon muudab murelikuks nii keskkonnakaitsjad kui talunikud Mehhikost Malaisia ja Malini.

http://www.commondreams.org/view/2010/05/17-7

Samal teemal:


Monsanto´s 475-ton seed donation challenged by Haitian peasants

http://www.catholicnews.com/data/stories/cns/1002286.htm 

Haitian farmers leery of Monsanto´s largesse (juuni 2010)
http://www.ipsnews.net/news.asp?idnews=51894

10 000 peasants march against Monsanto in Haiti (juuni 2010)
http://viacampesina.org/en/index.php?option=com_content&view=article&id=929:10000-peasants-march-against-monsanto-in-haiti-peasant-leader-to-visit-us&catid=49:stop-transnational-corporations&Itemid=76