Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Mali põllumehed ei soovi geenmuundatud taimi
Mali põllumehed ei soovi geenmuundatud taimi ning leiavad, et see ohustaks nende eluviisi

31. 01. 2006

Mali - maailma riikidest neljanda vaeseima riigi – põllumehed teatasid valitsusele, et ei soovi geenmuundatud taimede lubamist oma põldudele. Otsus tehti teatavaks pärast seda kui Aafrika esimene „põllumeeste kohus” vaidles teema läbi. Arutelu oli tingitud Mali valitsus kaalutlusest, kas lubada Malis muundtaimede katsepõldude loomine või mitte.

Viiepäevase kohtumise tulemusena, kus põllumehed kuulsid hulga poolt ja vastu argumente, otsustasid põllumehed, et muundtaimed hävitaksid nende elukombed. Otsus sündis hoolimata sellest, et Mali talunikud on viimastel aastatel olnud puuvilla kasvatamisel kimpus kahjuritega, kelle vastu BT-puuvill võiks mõne aja jooksul aidata.
Üks kohtunikest, Birama Kone, ütles: "GM-kultuurid seostuvad sellise maaviljelusega, mis marginalieseerib vastastikuse abi ja koostöö talunike vahel ning meie sotsiaalse ja kultuurilise elu”.

Aafrika riigid on üldiselt olnud GMO-de suhtes ettevaatlikud, hoolimata USA valitsuse ja biotehnoloogiafirmade kinnitustest, et muundtooted on ohutud. 2002 aastal keeldus Sambia laskmast riiki GM-toiduabi. Zimbabwe, Malawi, Mosambiik, Lesotho ja Angola teatasid samuti, et nad võtavad vastui vaid maisi, mis on jahvatatud, et vältida kohaliku maisi saastumist.

Vaid mõned üksikud riigid, sh LAV ja Burkina Faso, on lasknud GM-taimed oma põllumajandusse. Malis on pool eksporditavast kaubast puuvill.

The Independent, UK, http://news.independent.co.uk/world/africa/article342135.ece