Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Geneetiliselt muundatud lehmade katse lõppes lehmade surmaga

The New Zealand Herald

3. mai 2010

Geneetiliselt muundatud lehmad sündisid munasarjadega, mis kasvasid nii suureks, et tekitasid rebendeid, mille tagajärjel loomad surid. Lehmad loodi Ruakura AgResearch teadlaste poolt, kes otsisid moodust inimese viljakuse raviks GM lehmade piima abil.

AgResearch uurib kolmest ühe vasika kudesid, püüdes mõista, mis põhjustas munasarjade kasvamise tennisepalli-suuruseks, kui nad tavaliselt pöidlaküüne suurused. Surma üksikasjad, mis avaldati avalikkuse teabe seaduse alusel veterinaararuannetes Weekend Herald´is, on löönud taas lahvatama debati GM loomade katsete eetika kohta.

AgResearch’i rakendustehnoloogiate rühma direktori Dr Jimmy Suttie sõnul ei ole tema meelest surm "mingi eriline asi", vaid on lihtsalt osa teadlaste õppimisprotsessist.

GE-Free NZ eestkõneleja Jon Carapiet´i sõnul näitavad loomkatse üksikasjad, et loomade heaolu komisjon, mis väljastas AgResearch’ile loa, on "miilide kaugusel nii eetikast kui ka kogukonna väärtuste mõistmisest."

Vasikad surid eelmisel aastal kuue kuu vanuses. Nad loodi siis, kui lehma rakku sisestatud inimese geneetiline kood lisati lehma munasarja ühte munasse ja pandi lehma emakasse kasvama.Teadlased lootsid, et geneetiline kood, inimese folliikuleid stimuleeriv hormoon (FSH) paneb lehmi tootma piima, mida saab kasutada inimese viljakuse ravis.

Eeelmisel kuul Keskkonnariskide Haldamise Ameti väljastatud load lubavad sisestada inimgeene kitsedesse, lammastesse ja lehmadesse järgmise 20 aasta jooksul, et näha, kas loomad hakkavad tootma oma piimas inimvalku, mida saaks kasutada inimhaiguste raviks. Geneetiliselt muundatud loomade loomisel on varemgi esinenud deformeerumist.

Terve lugu:
http://www.nzherald.co.nz/science/news/article.cfm?c_id=82&objectid=10642031

Samal teemal:

New Zealand´s GE authority advises against GE animal application
http://www.odt.co.nz/news/national/104300/erma-staff-advise-against-ge-bid