¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Keenia maisiskandaal

Daily Nation/The Standard, Keenia

12. aprill 2010

Keeniasse on toodud kolm miljonit kotti maisiseemet, ütleb uurimsikomisjoni esimees John Mututho .
Uurimiskomisjon on küsitlenud mitmeid organisatsioone, millest kahtlustatakse, et nad on olnud seotud rohkem kui 240 000 tonni geneetiliselt muundatud maisi importimise ja levitamisega.

John Mututho juhitav Parlamendi Põllumajanduskomisjon on külastanud Keenia Sadamaametit Mombasas, et selgitada välja, kes oli teravilja importija ja kes oli selle lõpptarbija. Tema sõnul imporditi Keeniasse mõned nädalad tagasi kolm miljonit kotti GM maisi.

”See mais ei ole inimestele tarbimiseks sobilik ning me küsitleme erinevaid organisatsioone, mis võivad olla seotud selle illegaalse maisi importimisega ja salajase müümisega," ütleb Muthutho.

Esimees süüdistab Keenia Standardibürood (Kebs) sobimatu mais kohalikule turule lubamises, kuigi bürool on piisavalt  varustust kõikide riiki saabuvate toodete testimiseks ja inimtoiduks kasutamiseks sobivuse kontrollimiseks. Esimehe sõnul saadi GM maisile jälile vaid tänu Keenia Taimetoodangu Inspektsioonile (Kephis).

”Valitsus peab kaaluma Kephis laborite võimekuse arendamist, sest see on juba mitmes kord, kui Kebs ei ole oma ülesannete kõrgusel,” ütleb Mututho.

John Muthutho sõnul on valitsusametnikud saadetud tarnija kohta infot hankima ka Lõuna-Aafrika Vabariiki.

”Hoolimata sellest, et Keenias on sellel aastal olnud rekordsaak, impordivad mõned inimesed riiki maisi, mis ei kõlba inimtarbimiseks, ja meie komisjon peab koondama kõiki asjassepuutuvaid ministreid ja ärimehi, et heita valgust skandaali tagamaadele," ütleb Muthutho, kes esindab parlamendis Naivasha valijaid.

Komisjoniliige Dr Vicotr Munyaka sõnul on võimalik, et vaesed talunikud külvasid maha toiduabina saadud GM maisi seemneid, sest on ebaselge, kuhu kadus 240 000 tonni teravilja.

Komisjon soovib ka välja selgitada, kes andis firmadele Louis Dreyfus ja Monsanto loa maisi riiki importida. http://www.nation.co.ke/News/politics/Team%20probes%20GM%20maize%20imports%20/-/1064/898262/-/olys79z/-/

http://www.standardmedia.co.ke/InsidePage.php?id=2000007554&cid=4

Samal teemal:

The mysterious case of the vanishing maize (mai 2010)
http://www.noseweek.co.za/articles/2256/The-mysterious-case-of-the-vanishing-maize


GMOs, food security and misplaced aid -- an interview with Kenya´s Jos Ngonyo (mai 2010)
http://www.seattlepostglobe.org/2010/05/11/gmos-food-security-and-misplaced-aid-an-interview-with-kenyas-jos-ngonyo


South Africa forcing GM maize onto African markets
http://www.biosafetyafrica.org.za/images/stories/dmdocuments/ACB_Briefing_SA_GM_maize_dumping_fiasco_in_Africa-May-2010.pdf