¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
USA arenguabi rahad GMO-de tegemiseks

Pesticide Action Network,

2. aprill 2010

Aasta tagasi esitatud seaduseelnõu "Global Food Security" on taas USA Senatis. Terve aasta on Bill Gates ja Bill Clinton vaikselt nihutanud edasi seda ettepanekut, mille eesmärgiks on vähendada nälga maailmas, jagades selleks suurt riiklikku toetust taimemürke ja GMO-sid tootvatele firmadele.

Lugar-Casey Act´ina tuntud eelnõu esitajad tahavad, et arengumaade abiprogrammid keskenduks taas põllumajanduslikule arengule, ent teatud mööndusega: "põllumajandusliku arengu" all peetakse eelnõus silmas riiklikku toetust geneetiliselt muundatud seemnete väljatöötamisele.

Juba aasta tagasi väljendasid paljud valitsusvälised mittetulundusorganisatsioonid, nagu nt Pesticide Action Network, Food First, Union of Concerned Scientists jt heakskiitu eelnõu üldisele eesmärgile, kuid kritiseerisid teravalt bürokraatlikku keelekasutuse abil sisse põimitud korporatiivpõllumajanduse klauslit.

Lugar-Casey Act juhiks põllumajanduslikesse uuringutesse ja arengusse tarbeks 7.7 miljardit USD, millest enamus läheks otseteed selliste firmade kohvisse, nagu Monsanto, kuna üheks eelnõu sätteks on, et teadusuuringud peavad minema geneetilise muundamise arendamise suunas. Maailma suurim GM seemnete tootja Monsanto on teinud Lugar-Casey Act´i läbisurumiseks ka palju rohkem lobby kui ükski teine.

Eelnõu elluviimise eest oleks vastutav USA Põllumajandusministeerium. Viimase kahekümne aasta jooksul on see ametkond kulutanud miljoneid maksumaksja raha GMO-de väljatöötamise peale, ilma et neil oleks ette näidata kasvõi ühtainsatki edulugu.

Paljureklaamitud partnerlus USA Põllumajandusministeeriumi ja Monsanto vahel viiruseresistentse bataadi arendamiseks Keenias ei ole suutnud pakkuda põllumeestele midagi kasutamiskõlbulikku. Peale 14 aastat tööd ja 6 miljoni dollari kulutamist andsid kohalikud sordid põldkatsetes palju paremaid tulemusi kui nende geneetiliselt muundatud suguvennad.

“Kui kõiki aspekte arvestada, ei ole GMO-del kuigi palju pakkuda - iseäranis arengumaadele," kommenteeris PAN vanemteadlane Dr. Marcia Ishii-Eiteman. Eeelnõu mustvalge lähenemine, mis võtab eesmärgiks vaid GMO-sid kasutava põllumajanduse edendamise on ka teravas vastuolus tänapäeva suurima analüüsiga, milles on hinnatud maailma põllumajandust, IAASTD raportiga.

Terve lugu ja kommentaar samal teema

"Why the Lugar-Casey Global Food Security Act will Fail to Curb Hunger" (Annie Shattuck ja Eric Holt-Giménez)

http://www.gmwatch.org/index.php?option=com_content&view=article&id=12117:foreign-aid-bill-mandates-genetic-engineering

Samal teemal:

Genetically modified crops are not the answer Hans Herren & Marcia Ishii-Eiteman, IAASTD autorid (mai 2010)
http://thehill.com/opinion/op-ed/93907-genetically-modified-crops-are-not-the-answer 

Standing Up for Food Sovereignty: AGRA Watch Position Paper on Lugar-Casey Global Food Security Act, Genetic Engineering, and the Gates Foundation Ashley Fent, Phil Bereano, Katie Talbot (mai 2010)
http://www.seattleglobaljustice.org/2010/05/agra-watch-paper/