Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Toiduhindade tõus võib olla seotud seemnehindadega

Los Angeles Times, USA
11. märts 2010  

Farmerite sõnul tähendab seemnetööstuse kontsentreerumine, et nad on sunnitud ostma aina kallimaid seemneid. Kuid maailma suurim seemnefirma Monsanto väidab, et konkurents on "elus ja õitseb".

Farmer Todd Leake ja tema pere on 40 aastat võidelnud küll taimi kahjustava külmaga, näljaste kahjuritega ning liiga lühikese kasvuhooajaga, et saada oma Põhja-Dakota põldudelt kätte vajaliku koguse sojaube. Kuid seemnete pärast polnud nad veel kunagi pidanud võitlema.

Kümme aastat tagasi oli Leake´ide dolalrite kättesaamise nimel konkureerimas 50 firma müügimehed. Igaüks neist lubas tervemaid taimi, paremaid saake ja suuremaid allahindlusi.

Täna on perel vähe valikuvõimalusi: nende piirkonnas on veid neli seemnefirmat ja nad kõik müüvad seemneid, mis on geneetiliselt muudnatud ja patenteeritud Monsanto Co., maailma suurima seemnefirma poolt.

”Põhimõtteliselt ei olegi rohkem midagi osta,” ütleb 48-aastane Leake. ”Sa oled sunnitud kasutama nende seemneid ja maksma nende poolt küsitavat hinda."

USA õigusministeerium ja Põllumajandusministeerium alustavad probleemiga tegelemist sellel reedel ning plaanivad korraldada aasta jooksul mitmeid avalikke kohtumisi, et uurida, kas kartellidevastaste reeglite eiramine tõstab toiduhinda.

Kohtumiste eesmärgiks on anda toojatele, konkurentidele ja vabaühendustele võimaluse rääkida põllumajandusega seotud probleemidest. Samuti püüab valitsus mõista, mis tingib kohati arusaamatuid vahesid farmerile makstava hinna ja toidupoe müügihindade vahel.

Mitmed eksperdid arvavad, et toiduhindade tõusu algpunktiks on seemned. Viimastel aastatel on firmad, mis müüvad põllumeestele seemneid, konsolideerunud. Kaebused üksikute järelejäänud hiigelfirmade ebaõiglaste konkurentsipraktikate üle on pidevalt sagenenud. Eksperdid arvavad, et selle kõige tulemusena on seemnete kallinemine muutnud ka toiduhindu.

Põllumehed on nõudnud seadusandjatelet, et nad uuriksid, miks seemned nii kalliks muutuvad. Eelmisel aastal kulutasid USA farmerid Põllumajandusministeeriumi andmetel seemnetele 17 miljardit dolalrit - 56% rohkem kui 2006. aastal.

Vaid kümme aastat tagasi ületas sõltumatute seemnefirmade 300, nüüd on neid vähem kui 100, ütleb Bill Wenzel, 34 põllumeesteühendust liitva mittetulundusühingu Farmer to Farmer Campaign direktor.

Tänaseks on nelja firma kätte koondunud 50% maailma põhikultuuride seemneturust. Esimeseks selles reas on Monsanto Co., mille turustuspraktikaid Õigusministeerium uurima on asunud.

”Valge maja administratsioon on hakanud aina paremini mõistma, et konkurents, õigemini, selle puudumine, muutub toidusektoris tõsiseks probleemiks,” ütleb Neil E. Harl, Iowa farmer ning Iowa Ülikooli pensionile läinud majandusprofessor. ”Küsimus on aga selles, kas pärast kõiki neid kuulamisi valitsus midagi ette ka võtab."

Ükskõik mis standardite järgi on Monsanto hiigelfirma, nagu on uskumatu ka selle mõju tarbijale: 92% USA-s külvatavast sojast ja 85% maisist sisaldab Monsanto tehnoloogiat, väidab Farmer to Farmer 2009. raport.

Monsanto patenteeritud geene sisaldavad taimed on ilmselt osa nii hommikusöögiks serveeritatest pannkookidest, lõunaajal suhu pistetavatest hamburgeritest kui ka õhutsöögi ajal klaasides sädelevas puuviljapunšist.

Terve lugu:
http://www.latimes.com/business/la-fi-food-monopoly12-2010mar12,0,6585894.story

Sarnasel teemal:

Monsanto is focus of U.S. Government competition meeting
http://www.bizjournals.com/stlouis/stories/2010/03/08/daily74.html?jst=b_ln_hl