Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Bayer peab maksma põllumeestele riisi saastumise eest

Arkansas Democrat-Gazette
12. märts 2010


Woodruff´i Maakonnakohtus otsustas esmaspäeval, et Bayer CropScience LP peab maksma riisifarmerile Lenny Joe Kyle´ile üle miljoni USD kahjutasu, mis on jagatud hüvitiseks ja trahviks. Lenny Joe Kyle oli üks neist farmeritest, kes kannatas kahju Bayeri eksperimentaalriisiga reostuse tõttu. Vandekohus otsustas, et Kyle saab $532,643 hüvitist ja $500,000 trahvitasuna. See on juba kolmas otsus Bayer´i vastu, kuid esimene, kus on otsustatud, et firma peab maksma trahvi.

/.../

Hagis oli nimetatud ka Stuttgart ´is asuv ühistu Riceland Foods, mida süüdistati saastumist puudutava informatsiooni mitteavalikustamises, kuid kohus arvas, et Ricelands Foods kahjudes süüdi ei olnud.

Woodruff´i kohtuotsus oli esimene, mis tehti osariigi kohtus.

Veebruaris tehti St. Louis föderaalkohtus otsus Arkansase ja Mississippi farmerite heaks $1.5 miljoni ulatuses, Missouri farmerid võitlesid endale välja 2 miljonit dollarit detsembris. Järge ootab veel kolm "katsekuulamist", kus kannatanuteks on Louisiana ja Texase põllumehed ning riisieksportija. Kokku on ST. Louis´ kohtus umbes 7,000 kaebust, ütleb Scott Perry, kes kohtunik Catherine Perry palvel koordineerib antud juhtumiga seotud hagisid Missouri idaosas.

Lugu sai alguse sellest, et Saksa firma Bayer CropScience tegi põldkatseid geneetiliselt muundatud riisiga, mis oli muundatud tolerantseks firma herbitsiidile Liberty Link. Kuigi tegu oli vaid eksperimendiga, avastati 2006. aastal, et tavariis on saastunud muundriisiga, mis sundis mitmeid riike USA-st pärit riisile impordipiiranguid kehtestama, see tõi aga omakorda riisihindade languse ja eskpordi vähenemise.

Kyle´i advokaat Banks ütleb, et Bayer ”ignoreeris või suhtus hoolimatult” USA Põllumajandusministeeriumi katsepõlde puudutavatesse juhistesse ning ka siis, kui saastumine ilmsiks tuli, ei võtnud Bayer ette mingeid samme turu häirumise leevendamiseks.

Kyle’i kaebuse kohaselt ei kasutanud Bayer katteid ega ohutusvahemaid saastumise ennetamiseks, ei võtnud kasutusele meetmeid tööriistadega leviku vähendamiseks ning lasi GM riisil kuivatusseadmetes tavariisiga seguneda. Hagis väidetakse ka, et Bayer teadis või oleks pidanud teadma saastumise olemasolust juba enne seda kui firma sellest 31. juulil 2006 USA valitsusele teada andis.

”Bayer lihtsalt istus, ei teinud midagi, ja lootis, et saastumine esile ei kerki," väidab hageja.

Vandekohus otsustas, et Bayer oleks pidanud teadma, et tema tegevus võib kaasa tuua kahju ning "jätkas oma pahatahtlikku või hoolimatut tegevust" ning et Bayer "käitus ettekavatsetult nii, et see kahju tekitas."

”Suurfirmad kõnnivad farmeritest üle ja nendega ei tehta midagi, me oleme sellest väsinud. Lõpuks ütleme välja ja teeme seda, mis meie arvates õige on," ütleb Kyle.

Bayer teatas oma avalduses, et "ei nõustu" otsusega ning kaalub seaduslikke võimalusi edasitegutsemiseks. ”Bayer CropScience jääb kindlaks, et on alati tegutsenud GM riisi käitlemisel vastutustundlikult ning õiguspäraselt,” on kirjas avalduses.

Terve lugu:
http://www.allbusiness.com/legal/torts-damages/14079681-1.html

Samal või seotud teemal:

Food and Water Europe welcomes U.S. Court Ruling: Bayer “Intentionally” contaminated U.S. rice
http://www.commondreams.org/newswire/2010/03/11-6

Jury tells Bayer to pay Arc. rice farmers $48M
http://www.google.com/hostednews/ap/article/ALeqM5gKyqqL2vk6dtEOTS6ZCQSyJkNMfQD9F3RJBG2

Bayeri vastus kohtuotsusele: verdict in Arkansas biotech rice trial incomprehensible (aprill 2010)
http://www.bayercropscience.com/bcsweb/cropprotection.nsf/id/EN_20100419?open&l=EN&ccm=500020

Settlement reached in one GM rice suit; court issues order in another (juuni 2010)
http://www.lexology.com/library/detail.aspx?g=f41f2a34-0e20-4989-add6-1256c0270211