Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Indias püütakse vaigistada GMO kriitikuid

India Today, India
19. veebruar 2010

Teadus- ja tehnoloogia ministeerium tegi ettepaneku võtta vastu seadus, et iga India kodanik, kes kritiseerib geneetiliselt muundatdu toidu või ravimite ohutust võib leida end vähemalt kuueks kuuks trellide taga.

Just selline klausel on sisse kirjutatud India biotehnoloogia seaduseelnõusse, mille on valmistanud eelmsiel aastal ette ministeeriumi biotehnoloogia osakond.

"Avalikkuse eksitamine organismi ja toote kohta" on üks kuritegudest, mille vastu seaduseelnõu pakub välja meetmeid, spetsiifiliselt just biotehnoloogia toodete, sh GM taimede kohta: 
"Kui isik, ilma igasuguse tõestusmaterjalita või teaduslike andmeteta eksitab avalikkust [teatud artiklites nimetatud] osas, karistatakse teda vabaduskaotusega, mis kestab vähemalt 6 kuud ja mida võib pikendada kuni ühe aastani ja rahatrahviga 200 000 ruupia ulatuses või mõlemaga."

Konkreetsemalt on selliste toodetena nimetatud vastavas eelnõu osas geneetiliselt muundatud taimed ja organismid, DNA vaktsiinid, geeniteraapia tooted, tüvirakutooted, geneetiliselt muundatud mikroorganismid jms tooted.

Huvitaval kombel on seaduseelnõus detailselt lahti seletatud iga selline termin, nagu "firma" või "direktor", samal ajal kui selliseid sõnu nagu "tõestusmaterjal", "teaduslikud andmed" ja "eksitav" ei ole kuidagi täpsustatud.

Justkui sellest veel vähe, sisaldab eelnõu  ka sätet, mille kohaselt võib karistada igaühte, kes korraldab demonstratsiooni Biotehnoloogia Ameti lähedal või kohas, mida külastab antud ameti töötaja.

Terve lugu:
http://indiatoday.intoday.in/site/Story/84730/India/Govt+moots+jail+for+GM+food+critics.html

Samal teemal:

A Law Unto Itself
http://www.outlookindia.com/article.aspx?264454