Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Monsanto võltsis loa saamiseks andmeid
India Today,
9. veebruar 2010


Vaidlused geneetiliselt muundatud baklaþaani lubamise ümber muutuvad üha tulisemaks. Viimaseks lisanduseks Bt baklaþaani kriitikute ridadesse on Monsanto India endine direktor Tiruvadi Jagadisan, võibolla esimene tööstuse siseringist, kes oma kriitilise arvamuse Indias välja on öelnud.
Jagadisan, kes töötas Monsanto heaks pea kakskümmend aastat ning oli India haru tegevjuhiks, võttis uue sordi vastu sõna Bangalores laupäeval peetud kohtumisel.
Esmaspäeval täpsustas ta oma seisukohta, öeldes, et firmal "oli kombeks esitada valitsusametitele võltsitud teadustulemusi", et saada oma toodetele kommertskasutuse luba.

Endine Monsanto juht ütles, et ametkonnad, millele firma 1980ndatel herbitsiidi kasutuse taotlusi esitas, sõltusid täielikult firma enda andmetest.

"Insektitsiidide ameti ülesandeks oli väljastada luba Indias tehtud katsete andmete põhjal, kuid ta leppis rahulikult kusagil mujal tehtud katsetega, mida Monsanto esitas. Neil isegi ei olnud võimalusi andmete kinnitamiseks ja vahel olid juba andmed ise ebatõesed," ütles Jagadisan."Lahkusin firmast kui tundsin, et see USA firma kasutab mu riiki lihtsalt ära," ütles 84-aastane Jagadisan, kes elab nüüd Bangalores. "Sellel ajal hakkas Monsanto seemneturule pürgima ning mulel tehti selgeks, et firma seemnetesse lisatakse "terminaator-geen". See tähendas, et põllumees pidi hakkama kalli raha eest Monsanto käest igal hooajal uut seemet ostma."
Jagadisan ütles ka, et firma murdis ka tollasele kemikaali- ja väetiseministrile Vasant Sathe´le antud lubaduse ehitada herbitsiidi butakloor tootmisüksus koostöös firmaga Hindustan Insecticides.
"Läbirääkimised kestsid rohkem kui aasta ja samal ajal Monsanto importis ja müüs suurtes kogustes toodet ja teenis suurt kasumit," ütles Jagadisan.
Ajalehe palvele kommenteerida Jagadisan´i süüdistusi vastas Monsanto esindaja: "Me usaldame täielikult India lubade süsteemi, millel on kõik võimalused tagada neile esitatud andmete vastavust."

GM taimede lubamise küsimuses arvas esindaja, et loaprotsess on range ning "ühtki GM taime ei lubata turule enne kui nad läbivad põhjaliku ja range riskianalüüsi, mis on vastavuses rangete teaduslikult määratud reeglitega."

http://indiatoday.intoday.in/site/story?sId=83093&secid=120&utm_source=twitter&utm_medium=twitterfeed