¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Oodatakse Maailma Kaubandusorganisatsiooni otsust
5. veebruar 2006

Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) kohtuvaidluse otsust Euroopa Liidu GMO-de faktilise impordikeelu suhtes on aruattud juba pikalt.
Esialgset ekspertide otsust kohtuotsust on juba kolm korda edasi lükatud (2005.a. augustis ja 2006.a. jaanuaris), nüüd arvatakse, et veebruari esimesel poolel peaks esialgne otsus siiski tulema.

Argentiina, Kanada ja USA, kus kasvatatkse palju geneetilsielt muundatdu taimi, leiavad, et EL ettevaatlikkus GMO-de suhtes piirab nende kauplemisõigusi ja ei ole teaduslikult õigustatud.

WTO kohtuvaidlusega kursis olevad inimesed ütlevad, et selle keerulise juhtumi otsus saab olema üks pikimaid, mis kunagi WTO-s tehtud, otsuse tekst ulatub mitmesaja leheküleni.

2004.a. hakks EL pärast pea 6-aastast pausi taas GMO-sid turule lubama, mis pani lõpu EL mitteametlikule GMO-de moratooriumile. Kuid see ei juhtunud sugugi kõigi 25 liikmesriigi ühehäälsel nõusolekul.

Alates 1998. a. ei ole EL liikmesriigid veel kordagi jõudnud üksmeelele uute GMO-de lubamise suhtes. Kuid moratooriumi lõppedes on Euroopa Komisjon – EL täidesaatev võim – pikemalt mõtlemata lubanud kõik GMO-d järjest. Seda hoolimata omaaegsetest lubadustest, et „tundlikes” küsimustes Komisjon oma võimu ei kurutarvita.

Tundub, et kogu EL ootab WTO otsust kaebuses, mille esitas omal ajal EL vastu USA ja millega ühinesid ka Argentiina ja Kanada.

Peljates uut kaubandussõda püüab Komisjon näidata, et Euroopa on valmis uusi GMO-sid lubama. Komisjoni tööd vaadates tundub aga, et nad ei tea isegi, mis teha: WTO-s püütakse välja tuua GMO-de ohtusid, EL liikmesriikidele räägitakse aga seda juttu, mida räägivad Ameerikad: GMO-d on ohutud. Hoolimata sellest, et liikmesriigid on eri kultuuride puhul toonud välja erinevaid probleeme. Ja hoolimata sellest, et läbivalt 70% euroopa tarbijatest leiavad, et nad ei soovi muundtoitu osta.