¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
GMOde pindala ja pestitsiidide kasutuse kasv Brasiilias

AS-PTA
1. detsember 2009

On rekordeid, mida ei taha tähistada. Maailma suurima taimekaitsevahendite tarbija tiitel, mille Brasiilia võitis 2008. a pestitsiidikasutusega, on ilmselgelt üks selliseid.

2008. aastal kasvatati Brasiilias GMO-sid suurimal seniolnud pindalal ning praktiliselt kõik neist olid herbitsiiditolerantsed GMO-d. Samal aastal võttis Brasiilia ka üle seni USA käes olnud maailma suurima pestitsidiitarbija aunimetuse.

Brasiilia pestitsiiditarbimine kasvas 25% võrra, jõudes 733,9 miljoni tonnini, USA-s kasutati 2008. aastal 646 miljonit tonni kunstlikke taimekaitsevahendeid, väärtuses 6 miljardit USD. 

SINDAGi (Brasiilia agrokemikaalitööstuse sündikaat) andmed näitavad, et  "suurimaks põllumajanduskemikaalide tarbijaks on soja, millel tarbimisväärtus jõudis 3227 miljardi dollarini” ning “suurim turuosa on herbitsiidide käes ja neid tarbiti 320 miljonit tonni (44.9%).”

Brasiilia põllumajanduskemikaalide turu käive on 7,1 miljardit USD aastas. Agrokemikaalitööstus, olemata rahul juba saavutatud eduga, rakendab kõiki jõupingutusi selleks, et ennetada oma toodangu korduvhindamist, mida on soovinud läbi viia Terviseministeerium.

2008. aastal tegi kohus otsuse tööstsue kasuks, keelates ANVISA-l (Brasiilia terviseseire amet) tegema kordushindamist 14-le toimeainele, mida kasutatakse rohkem kui 200 põllumajanduskemikaalis. Selle tulemusena jätkas Brasiilia selliste põllumajanduskemikalide tootmist ja importi, mis on paljudes teistes riikides keelatud. Vaid Brasiilia Tervisenõukogu ja organiseeritud kodanikuühiskonna aktiivsel toel ning pärast mitmeid Õigusameti kaudu esitatud kaebusi suutis ANVISA vaidlustada kohtuotsuse ning tegeleb nüüd toimeainete hindamisega.

ANVISA teeb järelvalvet ka keemiavabrikutest ning on avastanud järelvalve käigus mitmeid rikkumisi. Selle aasta septembris avastas ANVISA Saksa firma Bayer´i Rio de Janeiro osariigi vabrikus 1 miljoni liitrit nõuetele mittevastavaid agrokemikaale. Kokku leiti 12 põllumajanduskemikaali, mis olid vastuolus seaduse nõuetega. Kõige tõsisem rikkumine oli fungitsiidi Prochloraz toimeaine import ja agrokemikaali Sportak 450 EC tootmine ilma nõutava toksikoloogiakontollita, mis võib tuua kemikaaliga töötavatele inimestele ja kemikaaliga saastunud toodangu tarbijatele kaasa pahaloomulise vähkkasvaja arenemise.

See ei ole Bayeri selle aasta esimene trahv - aasta alguses sai firma trahvi insektitsiidi Evidence (imidacloprid) tootmise eest muudetud koostisega. Tollel korral võeti Bayer´ilt ära antud toote litsents.

Oktoobri alguses inspekteeris ANVISA Šveitsi firma Syngenta tehast São Paulo osariigis. Sellest leiti umbes 1 miljon kilogrammi agrokemikaale, mis olid ebakvaliteetsed või mille koostis oli muudetud. 600000 kg kõigist seadusega vastuolus olevatest agrokemikaalidest oli muudetud tootmis- ja säilivusajaga. Firmale tehti lisaks trahv ka selle eest, et see oli täielikult hävitanud pestitsiidi Flumetralin Técnico Syngenta identifitseerimis-, tootmis- ning säilivusajainfo. Mitmete sama toote partiide kasutamine keelati ka allkirjastamata kontrollsertifikaatide esitamise tõttu. Toksikoloogiliselt oluliste kõrvalekallete kontrollsertifikaat on Flumetralin Técnico pestitsiidile kohustuslik, kuna kõrvalekalded on kantserogeense ja hormonaaltasakaalu häiriva mõjuga.

Vähem kui kuu aega hiljem uue inspektsiooni käigus peatati Syngenta sama tehase tootmisliin ja leiti 150000 liitrit nõuetele mittevastavat fungitsiidi Priori Xtra. Selle partii valmistamisel oli kasutatud registreerimata eelsegu cyproconazole.

Oktoobri alguses määras ka IBAMA (Brasiilia Keskkonna- ja Taastuvate Loodusressursside Instituut) kahele Saksa firma BASF tütarettevõttele trahvi firma tootmislitsentsile mittevastavate agrokemikaalide tootmise ja müügi eest. IBAMA leidis 99 15-kilost kotti insektisiidiga Granutox 150 G.

Põllumajanduskemikaalde ja GMO-de tulevik

Brasiilia agrokemikaalitööstust esindava Taimekaitseliidu ANDEF jaoks on kodumaisel turul suur potentsiaal "järjekindlamaks progressiks tulevikus". Ja ainuüksi pilk Brasiilia tehnilisele bioloogilise ohutuse komisjonile (CTNBio) esitatud GMO loataotluste nimekirjale näitab, kui suurt osa mängivad selles oodatavas kasvus uued GMO-d.

Nimekirjast võib leida 6 GMO loataotlust, mis kõik on muundatud herbitsiidi taluvaks,  kaks kueust aga lisaks herbitsiiditaluvusele ka bakteritoksiini ekspresseerivad.

Kuidas on aga lugu kauaoodatud uute GMO-dega - teise ja kolmanda põlvkonnaga, mis peaksid tooma tarbijale konkreetset kasu? Nad on elus ja terved. Paberil...

Ühiskond

Kodanikuühiskond püüab oma jõud ühendada, et seista vastu sellisele masendavale stsenaariumile. 28. oktoobril 2009 loodi Brasiilias Põllumajanduskemikaalide Mõjude Vastu Võitlemise Foorum. Algatuses osalevad nii valitsusastused kui erinevate valdkondade kodanikuühiskonna organisatsioonid. Sellise püsiva debati võimaluse loomise eesmärk on püüelda konkreetsete tegevuste poole, et kaitsta tööliste, tarbijate ja keskkonna tervist, piirates põllumajanduskemikaalide poolt põhjustatavaid kahjusid.

http://www.aspta.org.br/por-um-brasil-livre-de-transgenicos/updates/update-december-1st-2009/