¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Hiina lubab kasvatamiseks GM riisi

Reuters, UK
27. november 2009

Maailma suurim riisitootja ja -tarbija Hiina andis loa kohalikus ülikoolis arendatud geneetiliselt muundatud riisile ning ootab suureulatuslikku kasvatamist järgmise 2-3 aasta jooksul, ütlesid Hiina teadlased reedel.

Põllumajandusministeeriumi Bioloogilise ohutuse komisjon väljastas Bt riisile kasvatusloa, ütlesid kaks komisjoni liiget Reutersile.

See ning eelmisel nädalal lubatud GM fütaasmais on esimesteks GM teravilja lubadeks Hiinas. Enne seda on olnud lubatud GM papaia, puuvill ja tomat. Uued GMO-d peavad läbima registreerimise ja tootekatsed, enne kui kommertstootmine võib alata ning see võib võtta teadlaste sõnul aega 2-3 aastat.

Teadlased keeldusid enda nimesid avalikustamast, sest Hiina valitsus ei ole ametlikult informatsiooni avaldanud. Põllumajandusministeeriumi bioloogilise ohutuse osakonna ametnikud keeldusid uudist kommenteerimast.

Hiina on maailma suurim riisitootja. Viimasel aastal ulatus toodang 59.5 miljoni tonnini (oktoober 2008-oktoober 2009), kuid ekspordiks läheb vaid 50000 tonni kuus, kuna suurem osa tarbitakse ära kohapeal. Kui Hiina soovib GM riisi ekspotida, võib see  tähendada suhteliselt keerulise loataotlusprotsessi läbimist.

Euroopa Liidu täidesaatev võim, Euroopa Komisjon, teatas juulis Hiinale, et see peab põhjalikumalt kontrollima eksporditavaid riisi sisaldavaid tooteid, nagu nt. lastetoit, sest riis võib sisaldada EL-s luba mitteomava Bt-63 riisi jälgi. Kuigi Hiinas kommertseesmärgil riisi veel ei kasvatata, viiakse arvukaid põldkatseid läbi kogu riigis.

Bt riis on välja töötatud Huazhong´i Põllumajandusülikooli poolt ning aitab vähendada pestitsididie kasutamist 80% võrra ning suurendada saaki 8% võrra, lubab Huang Jikun, Hiina TA esimees. ”Me usume, et hakkame põllumajanduses kasutama rohkem geneetilise muundamise tehnoloogiat, et suurendada tootmist ja vähendada sisendeid," ütleb Huang.

Fütaasmais, mille on välja töötanud Hiina Põllumajandusteaduste Akadeemia, aitab loomadel (nt. sigadel) maisist paremini fosforit omastada, kiirendades sellega kasvu ja vähendades seasõnnikust tingitud keskkonna fosforireostust.

http://www.alertnet.org/thenews/newsdesk/PEK37812.htm

Samal teemal:

Safety concerns in China - Warnings of long-term risks arising from genetic engineering of rice
http://www.bjreview.com.cn/nation/txt/2010-02/26/content_248967.htm

Chinese scholars up in arms over transgenic certificates
http://www.chinadaily.com.cn/china/2010-03/11/content_9576374.htm

Illegal GMO rice widely available in Hubei Province
http://www.theepochtimes.com/n2/content/view/32848/

GM rice found in Chinese supermarkets: Greenpeace
http://www.google.com/hostednews/afp/article/ALeqM5hUkjvaAfyD1Poyjn2EFI83L9PbqQ 

Genetically modified rice seeds discovered in Hunan Province (China) (mai 2010)
http://www.eeo.com.cn/ens/Industry/2010/06/25/173757.shtml