¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Mehhiko GM mais kriitikatule all

Nature, UK, Vol 462: 404 (lühendatult)
26. november 2009

Kriitikute sõnul ei taga GM maisi sordikatsed Mehhikos geenisiirde ennetamist kohalikele taimedele.

Tuntud teadlaste sõnul puudub Mehhikol nii adekvaatne seiresüsteem, kui süsteem kohaliku loodusliku maisi kaitseks transgeenidest.

Oktoobris 2009 said firmad Monsanto ning Dow Agri-Sciences valitsuselt loa külvata GM maisi 24 põllulapil, mille kogupindalaks on pea 13 hektarit. Kasvatus hakkab toimuma põhjaosariikides, milleks on Sonora, Sinaloa, Chihuahua, Coahuila ja Tamaulipas.

Geneetiliselt muundatud maisi kasvatamine on olnud Mehhikos 11 aastat keelatud. Mehhiko on koht, kus inimkond maisi kasutusele võttis ja kodustas.Sordikatsed lubanud ametnikud ütlevad, et katsetes rakendatakse meetmeid geenisiirde ennetamiseks.

Ariel Álvarez Morales, Mehhiko GMO-de bioloogilise ohutuse sekretariaadi juhataja kirjeldab eksperimentaalkasvatust vastavuskatsetena, mis näitavad taimede kasvamist kohalikes oludes.

”Tahame näha, kuidas kasvatus sellistes tingimustes toimib," ütleb ta. Põllud saavad olema vähem kui poole hektari suurused, seemned külvatakse looduslikust maisist erineval ajal ning põllumeeste seas viiakse läbi küsitlusi mõjudest kohalikule maisile.

Sonoras, kus Monsanto on kasvatust alustanud, on GM mais vahe tavamaisi põldudega 500 m, ütleb Eduardo Perez Pico, firma Ladina-Ameerika osakonna juht.

Kuid pea 2000 teadlast on kirjutanud alla kirjale, milles paluvad eksperiment keelata.

”Ei ole mingit võimalust peatada geenisiire kohalikele taimedele," ütleb üks allakirjutanutest, Montgomery Slatkin, Kalifornia Berkley Ülikooli geneetik.

Ka keskkonna- ja teised valitsusvälised organisatsioonid on vaidlustanud eksperimentaalkasvatust, kuid valitsus on seda arvestanud.

”Kui Mehhikos külvatakse eksperimentaaleesmärgil GM maisi, peaks seda tegema mõttelise eksperimendina ja peaks olema hea seiresuutlikkus - aga meil pole kumbagi," kinnitab ka José Sarukhán Kermez, mehhiko bioloog, endine Mehhiko Riikliku Ülikooli (UNAM) rektor, kes on töötanud ministeeriumites juhtivametitel.

Debati üks tahk puudutab USA firmat, mida kasutab Mehhiko valitsus, et treenida ja varustada kahte GMO testimise laborit Mexicos. Genetic ID Iowa Maharishi Ülikooli spin-off ettevõte, mis on tuntud mahepõllumajanduslembuse poolt ja Álvarez Moralese sõnul valiti firma välja laialt tuntud analüüsitehnikate tõttu.

Kuid UNAMi Ökoloogiainstituudi geneetik Elena Alvarez-Buylla seab küsitavuse alla, kas firma meetodid on pisiavad tundlikud transgeenide tuvastamiseks mitme põlvkonna järel. Tema meeskond puutus nimelt alles sellel aastal kokku faktiga, et Genetic ID ei suutnud tuvastada transgeene pimeproovides (1).Genetic ID vastas, et Alvarez-Buylla tulemuste erinevuseks oli proovi saastumine (2), kuid Alvarez-Buylla väitel ei ole see tõsi (3).

1. Piñeyro-Nelson, A. et al. Mol. Ecol. 18, 750–761 (2009).
2. Schoel, B. & Fagan, J. Mol. Ecol. 18, 4143–4144 (2009).
3. Piñeyro-Nelson, A. et al. Mol. Ecol. 18, 4145–4150 (2009).

http://www.nature.com/news/2009/091125/full/462404a.html

Samal teemal:

Mexico starts planting GM corn, activists appeal (veebruar 2010)
http://www.forbes.com/feeds/ap/2010/02/03/general-specialized-consumer-services-lt-mexico-gm-corn_7328153.html

Corn conundrums in Mexico (juuni 2010)
http://www.chinadialogue.net/article/show/single/en/3676