¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Iirimaa kaalub GM kartulite testimist
Saksa ettevõte BASF pöördus Iiri keskkonnakaitseagentuuri poole taotlusega läbi viia mitme geneetiliselt modifitseeritud (GM) lehemädanikukindla kartulisordi katsetused avapõllul.

Nii Roheliste Erakond kui Sinn Fein on kutsunud valitsust üles taotlust tagasi lükkama.

Keskkonnakaitseagentuur uurib taotluse dokumentatsiooni ja kommentaare ning loodab sellega veebruarikuu kestel valmis saada.

Iirimaal tarbitakse aastas 121 kilo ehk umbes 1000 kartulit inimese kohta aastas (kaasa arvatud lapsed ja vanurid,m is teeb Iirimaast Euroopa suurima kartulitarbija (inimese kohta).

Kartuli-lehemädanik põhjustas Iirimaal kartulisaagi täieliku hävingu ning suure näljahäda 1845. aastal, mille tagajärjel Iirimaa rahvastik vähenes surnute ja väljarändjate arvelt 2,5 miljoni inimese võrra. Varasemad GM toidu põllukatsed Iirimaal (Monsanto suhkrupeediga) on alati toonud kaasa ägeda protesti keskkonnakaitsjate poolt, kes on GM põllud hävitanud.

Lehemädanikukindlad kartulid töötati välja 2003. aastal, kui Mehhikost leiti metsikult kasvavad ja looduslikult sellele haigusele vastuvõtmatud kartulisordid ning vastav geen siirdati tööstuslikult kasvatatavatesse sortidesse.

Allikas: Eesti Geenikeskus, Irish Independent