¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Taiwanis arendati helendavad sead
Teadlaste kinnitusel on seaaretajad seni suutnud luua ainult osaliselt helendavaid loomi, kuid nende omad helendavad üleni.

Transgeensed helendavad sead saadi meetodil, kus kaheksale erinevale seale siirdati kokku 265 meduusi DNAd sisaldavat embrüot.

Neli emist jäi tiineks ning kolm kuud tagasi sündis kolm helendavat isast siga.

Roheliselt helendavate sigade loojad selgitasid, et isegi nende loomade siseorganid on rohelised. Ka päevavalguses on sigade silmad, hambad ja sõrad rohelised ning ka nahk on rohekat tooni.

Kui aga pimeduses sinine valgus nende peale suunata, siis säravad seakesed nagu taskulambid.

Taiwani rahvusülikooli loomateaduse ja -tehnoloogia uurijad kinnitasid, et kui helendamine välja arvata, ei erine need sead tavasigadest.

Teadlased loodavad selle sammuga elavdada saareriigi tüviraku-uuringuid, mis omakorda oleks abiks inimeste geneetiliste haiguste uurimisel.

Näiteks saaks rohekate sigade tüvirakke süstida teistesse loomadesse, andes teadlastele võimaluse jälgida ilma biopsia või kirurgilise sekkumiseta nende arengut.

Taivanlased ei pretendeeri esimeste helendavate sigade loomisele, sest osaliselt helendavaid sigu on loodud ka varem.

Taiwani teadlased loodavad, et uute helendavate sigade ristamine tavasigadega aitab luua uue sigade põlvkonna, kelle abil saab transgeenseid sigu uurida.

Allikas: Postimees Online/BBC