¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Austria keelab muundatud rapsi
23 jaanuar – Austria otsustas keelata Monasnto geenmuundatud raps GT73. Praeguse seisuga on EL-s 12 GMO-keeldu (vt. all).

Siseriiklike keeldude arv suureneb, hoolimata Euroopa Komisjoni püüetest lubada Euroopa Liitu üha enam geneetiliselt muundatud organisme.

Austria otsus põhineb sellel, et rapsi puhul on iseäranis suur oht geneetiliseks saastumiseks ning hinnangul, et Euroopa Komisjoni 2005.a. augustis teostatud riskianalüüs on puudulik.
´ Herbitsiidiresistentne GM-raps GT73 lubati loomasöödaks, hoolimata enamiku EL riigi vastuseisust.

Muundrapsi lubamine söödaks on igati ohtlik samm, kuna see sisaldab seemneid, mis mulda sattudeson idanemisvõimelised. Rapsi õietolm levib erinevaltel allikatel kuni 26 km kaugusele ning saastumine oleks äärmiselt ulatuslik. Probleemi tekkimiseks piisab põhimõtteliselt mõnest peotäiest mahakukkunud rapsiseemnest.
Rapsil on mitmeid metsikuid sugulasi Euroopas, ka Eestis ning kui nt põldsinep muutuks herbitsiidirestsentseks, oleks ta suureks probleemiks põllumeestele.

Antud rapsi puhul on aga tõsttatud erinevate liikmesriikide poolt ka mitmeid küsitavusi selle rapsi mõjus katseloomade (rottide) tervisele, seega ka selle mõjus teiste loomade ja inimese tervisele. Tootjafirma Monsanto keeldub aga toitmiskatsete originaalandmeid avalikustamast.


Keskkonnanõukogu hääletamine rapsi GT73 suhtes, detsember 2004: Poolt : SK, SE, FR, PT, FI, NL. (78 häält) Vastu: IT, GR, DK, PO, MT, BE, HU, LT, LV, CY, AT, EE ja LU. (135 häält) Erapooletud: IE, SI, ES, DE, CZ ja UK. (108 häält)


EL-s keelatud GMO-d:

Saksamaa:

Syngenta Bt176 mais -
Põhjus: mõjud nendele putukatele kelle vastu antud mais ei ole mõeldud mõjuma (nn non-target insects) + antibiootikumiresistentsete markergeenide ülekanne inimestele ja loomadele + putukates BT-toksiinile resistentsuse tekkimise võimalus

Prantsusmaa:

Bayer'i õliraps Topas 19/2 ja MS1xRf1 -
Põhjus: geneetiline saastumine ja herbitsiiditolerantsuse levik, mis dokumenteeriti MS1xRf1 puhul.

Austria

Syngenta Bt176 mais -
Põhjus: mõjud nendele putukatele (nt liblikad) kelle vastu antud mais ei ole mõeldud mõjuma (nn non-target insects) + antibiootikumiresistentsete markergeenide ülekanne inimestele ja loomadele + putukates BT-toksiinile resistentsuse tekkimise võimalus

Bayer'i T25 mais - ökoloogiliselt tundlike alade kaitse, monitooringuplaani puudumine ja võimalikud probleemid, mis on seotud herbitsiidikasutusega

Monsanto MON810 mais -
Põhjus: mõjud nendele putukatele kelle vastu antud mais ei ole mõeldud mõjuma (nn non-target insects)

Ungari

Monsanto mais MON810
Põhjus: mõjud nendele putukatele kelle vastu antud mais ei ole mõeldud mõjuma (nn non-target insects)

Luksemburg

Syngenta Bt176 mais -

Põhjus: Antibiootikumiresistentsete markergeenide ülekandumine inimestele ja loomadele

Kreeka

Bayer´i õlirapsTopas 19/2 -
Põhjendus: geneetilise saastumise mõjud

Monsanto mais MON810 (Euroopa Komisjon on andnud jaanuaris 2006 korralduse see keeld tühistada)

Poola

Monsanto mais MON810

allikas: Friends of the Earth