Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
GM eukalüptide invasioon USA-s

Jim Hightower
6. august 2009

Milline suurepärane idee: toome riiki sisse geneetiliselt muundatud võõrliigi, mis on äärmiselt invasiivne, ekstreemselt kergelt süttiv ning selle janu põhjavee järele on kustumatu. Seejärel kloonime seda elus tulehakatusmaterjali, et neid saaks tuhandeid, ning istutame metsastunud piirkondadesse seitsmesse Lõunaosariiki, lubades neil kasvada, õitseda, toota seemneid ja levida vabalt kodumaistesse metsadesse.

Jah, see oleks vastutustundetu, ohtlik ja rumal pealekauba - kuid ilmselt on "Vastutustundetu, Ohtlik ja Loll" saanud USA Põllumajandusministeeriumi mitteametlikuks hüüdlauseks. Selle aasta maikuus, kaalumata pikemalt selle sammu laastavat mõju meie keskkonnale, andis USA Põllumajandusministeerium ehtdþentelmenliku kerge liigtusega loa firmale ArborGen teha kõike ülalmainitut.

[Käibelt maailma suurim puidust valmistatud toodete müüja] International Paper kontserni omandisse kuuluv
ArborGen tõi Brasiilia eukalüptipuude materjali oma Uus-Meremaa laboritesse, kus eukalüptid muundati, et nad sisaldaksid rohkem tselluloosi. Kuna Uus-Meremaa ei luba riigis niivõrd kergekäeliselt GM taimi kasvatada, leidis ArborGen korporatiivse maailmavaate suhtes sõbralikumalt meelestatud riigi: meie oma [USA]. Muundatud eukalüpt toodi kähku vanasse heasse Ameerikasse, et neid siin kloonida ja nüüd oodatakse lõplikku keskkonda viimise luba.

See kõik on toimunud praktiliselt ilma igasuguse meedia tähelepanuta või avalikkuse osalemiseta. Ainuke põhjus selleks, et see kõik juhtub, on käputäie globaalspekulaatori unistus lõigata korralikku kasumit tselluloosirikkamast eukalüptist etanooli tegemisest, mis sellest, et need isehakanud staarid seavad Ameerika metsad pöördumatu saastumise ohtu.
Õnneks on üksikud teravamad rohujuure tasandi organisatsioonid mobiliseerunud, püüdes veenda ministeerimi kasutama tervet mõistust ning survestada ametnike otsustusprotsessi.

Vt. lähemalt  www.nogetrees.org

Jim Hightower on USA kommentaator, kelle raadiosaateid kuulatakse enam kui 150 era- ja avalikul kanalil ning loomulikult ka veebis. Ta on kaks korda olnud ka Texase põllumajandusvolinik.

http://jimhightower.com/node/6900;
Listen to this commentary:

http://jimhightower.com/sites/jimhightower.civicactions.net/files/28_17_rnc.mp3

 

Samal teemal:

Environmentalists sue U.S. to stop hybrid [GE eucalyptus] field trials (juuli 2010)
http://www.businessweek.com/news/2010-07-01/environmentalists-sue-u-s-to-stop-hybrid-tree-tests.html

Sarnasel teemal:

International Paper Treads Monsanto’s Path to ‘Frankenforests’ (august 2009)
http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601087&sid=aEHNB_XJRWGU