¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Kas seemnefirmad kontrollivad GM teadusuuringuid?

Scientific American, USA (lühendatult)

1. august 2009


Teadlased peavad paluma firmadelt luba, enne kui võivad avaldada sõltumatuid uuringuid geneetiliselt muundatud taimede kohta. Selline piirang peab kaduma.

Põllumajandusliku tehnoloogia - sealhulgas, kuigi sugugi mitte ainult, geneetilise muundamise - areng on toonud kaasa suuremad saagid kui kunagi varem. Põllumehed kasvatavad rohkem toitu, kasutades vähem maad. GMO-d annavad võimaluse kasutada vähem taimekaitsevahendeid ning vähendada kündmist, lähiaastate jooksul plaanivad firmad paisata turule isegi põuakindlad taimed.

Kahjuks ei ole aga kuidagi võimalik kontrollida, kas geneetiliselt muundatud taimed ikkagi "töötavad" nii, nagu reklaamitakse. Seda sellepärast, et biotehnoloogia firmad on võtnud endale vetoõiguse sõltumatute teadlaste töödele. Selleks, et osta geneetiliselt muundatud seemneid, peab ostja allkirjastama lepingu, mis sätestab, mida ta nende seemnetega teha võib. Selliseid lepinguid peetakse vajalikuks, et kaitsta firma intellektuaalset omandit ja ennetada seemnete paljundamist omal käel.

Kuid sellega asi ei piirdu. Firmad, nagu Monsanto, Pioneer ja Syngenta, lähevad märksa kaugemale. Juba kümmekond aastat on nende lepingu tingimusteks olnud selge keeld kasutada seemneid igasuguste sõltumatute uuringute jaoks. Kohtu ähvarduse all ei või teadlased testida GM seemneid, uurimaks, millistes tingimustes see vilja kannab ja millistes mitte. Nad ei saa ka võrrelda ühe firma seemneid teise firma omadega. Ja mis võibolla kõige olulisem - nad ei saa uurida, kas geneetiliselt muundatud taimed ei too mitte kaasa planeerimatuid kõrvalmõjusid keskkonnas.

Loomulikult avaldatakse siiski teadusuuringuid geneetiliselt muundatud taimede kohta. Kuid eelretsenseeritud ajakirjade lehekülgedel näevad päevavalgust vaid need artiklid, mis on eelnevalt saanud avaldamisloa firmalt. Mitmel juhul on seemnefirma algul katsetele  "jah" öelnud,  hiljem aga tulemuste avaldamise keelanud, kuna tulemused ei ole olnud firmadele meeltmööda.

”Oluline on mõista, et küsimus ei ole alati lihtsalt selles, et kõiki uuringute tulemusi keelatakse avaldamast - mis juba iseenesest oleks küllalt kehv," kirjutab Elson J. Shields, Cornell´i Ülikooli entomoloog kirjas USA Keskkonnaminsiteeriumile (kelle vastutusvaldkonda kuulub GMO-de keskkonnamõjude hindamine), "vaid valikulised keelud ja load, mis põhinevad tööstuse arusaamisel sellest, kuivõrd "sõbralik" või "vaenulik" konkreetne teadlane võib olla antud tehnolgooia suhtes."

Tervet lugu loe:

http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=do-seed-companies-control-gm-crop-research

Samal teemal: 

GM seemnefirmad takistavad teadusuuringute teostamist (veebruar 2009)
http://www.eko.org.ee/gmo/index.php?option=com_content&task=view&id=652&Itemid=40

Scientists urge better seed access, The News Journal, USA
http://www.delawareonline.com/article/20090809/BUSINESS/908090323/1003/Scientists-urge-better-seed-access

Biotech industry in a quandary over research rights, AgProfessional.Com, USA
http://www.agprofessional.com/show_story.php?id=58449

** Under wraps; Nature Biotechnology (2009)
Artikli lugemine on tasuline, kuid võite kirjutada GMO-vaba Eesti Liikumisele ja me püüame teid aidata:
http://www.eko.org.ee/gmo/index.php?option=com_content&task=view&id=16&Itemid=37

/Are the crop industry's strong-arm tactics and close-fisted attitude tosharing seeds holding back independent research and undermining public acceptance of transgenic crops? Emily Waltz investigates./
Nature Biotechnology 27, 880 - 882 (2009) doi:10.1038/nbt1009-880
http://www.nature.com/nbt/journal/v27/n10/abs/nbt1009-880.html