¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
EL ja Kanada GMO vaidlus lahendatud

 15. juuli 2009

Euroopa Liit ja Kanada kirjutasid Genfis alla kokkuleppele, mis lõpetab Maailma Kaubandusorganisatsioonis toimunud vaidlust GMO-de lubamise üle.Kanada algatas WTO-s kohtuasja EL vastu mais 2003. Kokkuleppe kohaselt plaanivad riigid pidada edaspidi regulaarset  vastastikuseid huvisid arvestavat dialoogi põllumajanduslikku biotehnoloogiat puudutavates küsimustes. EL kaubandusvoliniku Ashton´i sõnul näitab kokkulepe Kanadaga, et seda tüüpi dialoogid töötavad. "Loodan, et saame järgida samasugust konstruktiivset lähenemist ka Argentiina ja USA-ga," lisas Ashton. GMO-de lubamine EL-s toimib, nagu näitavad uued load - 21 luba alates WTO paneeli moodustamise ajast. Peale WTO paneeli raportit 2006. aastal on EL pidanud regulaarselt läbirääkimisi kolme WTO kohtuasja hagejaga - Kanada, USA ja Argentiinaga.Kanadaga saavutatud kokkulepe näeb ette, et vastavad EL ja Kanada ametkonnad kohtuvad edaspidi 2 korda aastas ja arutavad biotehnoloogia turu küsimusi, sealhulgas: 
• GM toodete lubamist Kanadas ja EL-s ja kui on asjakohane, siis tulekul olevaid loataotlusi.
• GM toodete lubamise ärilisi ja majanduslikke perspektiive.
• Kõiki GMO-de mittesünkroonse lubamise mõjusid kauplemisele, luba mitteomavate toodete juhusliku kommertskasutusse jõudmise juhtumeid ning asjakohaseid meetmeid.
• Kõiki biotehnoloogiaga seotud meetmeid, mis võivad mõjutada Kanada ja EL vahelist kaubandust, sh EL liikmesriikide poolt kehtestatud meetmeid.
• Kõiki uusi seadusi põllumajandusliku biotehnoloogia valdkonnas.
• Biotehnoloogia seaduste rakendamise parimaid praktikaid.

Dialoogi eesmärgiks on vahetada informatsiooni, hoides sellega ära ebavajalikke takistusi kahe riigi vahelises kaubanduses.
EL-lt ei eeldata olemasolevate seaduste muutmist, see ei olnud kunagi ka WTO kohtuvaidluse teemaks.

Tervet pressiteadet, sh kohtuvaidluse taustast, loe
http://trade.ec.europa.eu/doclib/html/144066.htm