Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Austraalias tuli müüki sinine GM roos

The Chemical Engineer, UK

7. juuli 2009

 

Austraalia Geenitehnoloogia Amet andis firmale Florigene loa turustada geneetiliselt muundatud roosi (teeroosi hübriid), mis ekspresseerib sinist värv andvat geeni. Looduslikel roosidel ei ole ensüüme, mis vastutaksid sinise pigmendi delfidiini tootmise eest, muundroosile on lisatud aga kannikese ja hübriidtoreenia geenid, mis kroonlehtedes ekspresseerumise tulemusel annavad roosile sinise värvi.


GM roos sisaldab ka antibiootikumiresistentsuse markergeeni, mis kodeerib resistentsust kanamütsiinile ja neomütsiinile, sisestatud geenide ekspresseerumise kontrollimiseks on roosile lisatud ka lillkapsa mosaiikviiruse, tubaka mosaiikviiruse ja Agrobacterium tumefaciens geneetilist materjali.   “Kuigi need järjestused on pärit taimepatogeenidelt, moodustavad nad vaid väikese osa patogeeni tervest genoomist ja ei suuda haigusi tekitada," arvas Austraalia amet ning järeldas, et keskkonna- ja terviseriskid on minimaalsed. “Sellegipoolest kehtivad loa suhtes tingimused, mis tagavad pideva järelvalve keskkonda viidava taime üle,” on kirjas loa andmise otsuses. Loahoidja on kohustatud teostama auditit ja seiret ning raporteerima igasuguste ootamatute mõjude kohta.
 
Firma Florigene asutati Melbourne´is 1986. aastal ja kuus aastat hiljem patenteeris firma petuunia geeni, mis muudab lillede kroonlehed siniseks. 1994. aastal töötas firma välja sinised geneetiliselt muundatud nelgid, mis on olnud turul juba mitu aastat. 2003. aastal ostis Suntory grupp firma ära, kuid firma tegutsemiskohaks on jäänud Melbourne.

http://www.tcetoday.com/tcetoday/NewsDetail.aspx?nid=11868