¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Hiina riis ikka veel saastumisohtlik


Reuters, UK (lühendatult)
1. juuli 2009


Hiina peaks testima eksporditavat riisi hoolsamalt, tagamaks EL-s illegaalse riisi mittesattumist eksporditavasse kaupa, selgus EL Komisjoni raportist, mis avaldati kolmapäeval.

Rapordi põhineb Hiina visiidil, mille käigus tutvuti riisi tootmisega ja mis toimus 2008. a. lõpus, et vaadata, kuidas Hiina kontrollib ekspordiks mineva riisi puhtust.Hiinas on küll 29 laborit, mille ülesandeks on testide tegemine illegaalse Bt-63 riisi tuvastamiseks ning nad on hästi varustatud nii personali kui tehnikaga, ent EL rapordi põhjal on kontrollimsashelas siiski mitmeid puudujääke.Ühe probleemine nimetab raport näiteks praktiliste lihtsustatud proovivõtu instruktsioonide puudumist inspektoritel ja kontroll-laboritel Bt avastamise metodoloogia spetsiifilisemate üksikasjade mittetundmist.

EL-s ei ole lubatud ükski geneetiliselt muundatud riisi sort - ei kasvatamiseks, müügiks ega turustamiseks. Ka Hiina ise ei ole GM riisi kasvatamist lubanud, kuigi riigis viiakse läbi mitmeid põldkatseid.Alates 2008.a aprillist on liikmesriikide ülesandeks olnud testida  Hiinast pärit riisiimporte nende saabumisel EL sadamatesse. Euroopasse saadetav riis peab olema kontrollitud riikliku või akrediteeritud labori poolt ja kui riis ei sisalda Bt-63 riisi, peab see selguma ka saatekirjast.

Sellised reeglid pandi paika siis, kui mitmed EL liikmesriigid andsid teada geneetiliselt muundatud BT-63 riisiga saastunud saadetiste saabumisest EL-i 2006-2007.

Raportist selgub, et saastumisjuhtude arv on 2008. aastal veidi tõusnud võrreldes kahe eelmise aastaga (14 saastumisjuhtu 2008.a., 11 saastumisjuhtu kummalgi eelmisel aastal).


EL riisi ja riisitoodete import Hiinast ei ületa tavaliselt 4-5% nende kaupade koguimpordist, ent teatud riisitoodete puhul, nagu nt riisimakaronid võib Hiina päritolu olla kuni 40% toodetest.
 

http://www.reuters.com/article/latestCrisis/idUSL1449257 

Samal teemal:

Germany finds unauthorized GE rice in Chinese vermicelli (detsember 2009)
http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601100&sid=aWPw7c4IPdvo