¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
GMO-de kasutamine ja levik USA-s

U.S. Department of Agriculture, USA

1. juuli 2009

Lühikokkuvõte:


USA Põllumajandusministeeriumi ülevaate kohaselt on herbitsiiditolerantsete kultuuride kasutuselevõtt, mis algas 1997 aastal, jõudnud 2009. aastaks selleni, et 91% USA-s kasvatatavast sojast on geneetiliselt muundatud.

Herbitsiiditolerantse puuvilla kasvatamine on tõusnud 10 protsendilt (1997) 71 protsendini (2009). Herbitsiiditolerantse maisi kasutuselevõtt on olnud viimastel aastatel aegalsem ning jõudis 2009 aastaks 68 protsendini USA-s kasvatatava maisi üldisest kasvupinnast.


Kahuriresistentsed kultuurid, mis sisaldavad mullabakteri Bacillus thuringiensis´e geeni (Bt taimed) on olnud turul alates 1996. aastast ning nendeks on mais ja puuvill. Bt maisi kasvatamine hõlmas u. 8% 1997. aastal ja on tõusnud 2009. aastaks 63 protsendini.Bt puuvilla kasvuala on tõusnud kiiremini - 15 protsendilt aastal 1997 65 protsendini aastal 2009.

USA Põllumajandusministeeriumi prognooside kohaselt jääb Bt maisi ja Bt puuvilla kasutuselevõtt ka edaspidi kõikuvamaks. Bt maisi kasutuselevõtt sõltub paljuski varreleediku ja juureussi esinemissagedusest. Bt puuvilla kasutust määrab selle sihtorganismide levik ja esinemissagedus.Topeltfunktsiooniga sortide kasutuselevõtt (sordid, mille on nii HT kui Bt taimede omadused) on suurenenud. Puuvilla puhul on tõusnud 48 protsendini, maisi puhul - 46 protsendini.

 http://www.ers.usda.gov/Data/BiotechCrops/adoption.htm