¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Illegaalne muundmais Brasiilias
Lõuna-Brasiilias müüakse illegaalset GM-maisi, teatas detsembris Rio Grande do Sul osariigi ametnik Frei Sérgio Antônio Görgen.

Muundmaisi smuugeldatakse sisse Argentiianst. Seemnefirmalt ostetud proovist leiti Monsanto toodetud herbitsiidiresistentset muundmaisi GA21, test näitas ka, et rohkem kui neljandik (27.5%) seemnetest olid geneetiliselt muundatud.

Brasiilias on küll lubatud GM-taimede kommertsialiseerimine, kuid seda vaid pärast edukat loataotlemise protseduuri. Mais pole Brasiilias müüki lubatud, sest on suur oht kohalike sortide saastumiseks, leiab Frei Sérgio, kuna maisi tolm võib levida tuule, lindude ja putukatega ka 9 km kaugusele. Kohaliku maisi saastumise ohtu kinnitas ka riikliku bioloogilise ohutuse komisjoni peasekretär Jairon Alcir Santos do Nascimento.

Brasiilia lõunaosas asuv Rio Grande do Sul on olnud problemaatilisek kohaks alates 2003 aastast, kus leiti, et 90% selles piirkonans kasvatatavast sojast on Argentiianst smuugeldatud seemnete tõttu geneetiliselt muundatud.

Tundub, et Monsanto taktika on igal poool sama: kõigepealt tuleb riiki ebaseaduslikult seemned ühel või teisel moel sisse tuua ja küllap siis lõpuks, kui midagi teha enam pole, lubatakse nad ka kasvama.