Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Euroopa Komisjon nõustus Poola GMO seadusega

Polskie Radio, Poland
29. mai 2009

Pärast aastaid kestnud vaidlusi lasi Brüssel lõpuks läbi Poola Valitsuse GMO-seaduse.

Üks keerulisemaid läbirääkimise valdkondi Poola ja Euroopa Komisjoni vahel on olnud GMO-de kasutamise küsimus.

Euroopa Liidu seaduste kohaselt ei saanud Poola keelata EL-s lubatud GM maisi kasvatamist, isegi kui enamus Poola elanikest on selle vastu. Poola Valitsus otsustas kasutada GMO-de kasvatmise piiramiseks mudelit, mille raames põllumehi on julgustatud vabatahtlikult loobuma GMO-de kasvatamisest ja moodustama GMO-vabasid piirkondi. Kui mingi piirkonna põllumehed ei avalda soovi GMO-vabade piirkondade moodustamiseks, rakenduvad neile ranged reeglid, mida põllumehed peavad täitma enne, kui nad võivad hakata GMO-sid kasvatama.

GMO-sid kasvatada soovivad põllumehed peavad registreerima oma GM kultuuri kohalikus omavalitsuses, samuti peavad nad teavitama naabreid, kusjuures naabritele jääb õigus keelata GMO-de kasvatamine enda läheduses. GMO-sid kasvatav põllumees peab kasvatama kultuuri isoleeritud maa-alal ja arhiveerima andmeid viis aastat, nõuete rikkumise korral rakendub 4500 euro (70 000 EEK) suurune trahv. Põllumees peab kandma hoolt ka masinate hoolika puhastamise eest. GMO kasvatamnise regitreerimata jätmine ähvardab põllumeest kuni 3-aastase vanglakaristusega ja u 10 000 krooni suuruse trahviga.

”Isegi kui need seadused ei taga 100% GMO-de kasvatamisest loobumist Poolas, jääb Poola sisuliselt siiski GMO-vabaks riigiks," arvab Poola keskkonnaminister Maciej Nowicki.
Tervet lugu loe:
http://www.polskieradio.pl/thenews/news/artykul109139_ec_accepts_polish_gmo_regulations.html