¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Korporatiivne kommimaa - GM suhkru turuletoomine
Grain,
aprill 2009


Üks viimaste kümnendite kõige destruktiivsemaid arenguid põllumajanduses on olnud sojatootmise buum Lõuna-Ameerikas.
Selle buumi põhjustanud firmad on hakanud nüüd aga agressiivselt vallutama suhkruroo sektorit, keskendudes suurtele maa-aladele Lõunapoolkeral, kus suhkrut saab toota odavalt.

Kui seda arengut ei märgata ja selle vastu ei seista, saavad mõjud tõenäoliselt olema tõsised: kohalik toidutootmine hävib, töölised ja kogukonnad tõrjutakse nende maadelt välja ning või jäävad nad elama põllumajandusmaade vahele, mida intensiivselt mürgitatakse ja mis hävitab nende keskkonna ja kahjustab tervist, samuti suureneb nendes riikides väliskapitali osakaal suhkrutootmises.

Rahvusvaheline valitsusväline organisatsioon Grain analüüsib oma artiklis geneetiliselt muundatud (GM) suhkru turuletoomise mõju ja rahvusvahelise suhkrutööstuse muutumist.

...

Vaid kümne aastaga on peaaegu kogu Argentiina pampa, nagu ka hiiglaslikud metsa-alad ning põllumajandusmaad Brasiilias, Boliivias, Uruguays ja Paraguays muutunud soja monokultuuri rohelisteks kõrbeteks.
Ladina-Ameerika sojabuum oli ja on põllumajandusäri kullasoon. See andis käputäiele rahvusvahelistele viljamüügiga tegelevatele suurfirmadele, kes domineerivad õlikultuuride ja söödaturul, odava ja rikkaliku tootmiskoha ja aitas laiendada ja konsolideerida rahvusvahelisel turul tehtavaid tehinguid.
Samad firmad -  nagu Cargill, ADM ja Bunge - on teeninud miljardeid sojakasvatuseks vajaliku kunstväetise müügist, teised - nagu AGCO ja John Deere - on saanud oma osa traktorite müügist. Firmade Monsanto ja Syngenta kasum on tõusnud rekordkõrgusele geneetiliselt muundatud soja seemnete ja taimekaitsevahendite müügist.

Soja invasioon põhines tootmismudelil, mis nõuab suurtes kogustes umbrohumürke (herbitsiide)  taluvate geneetiliselt muundatud seemnete kasutamist.  Monsanto tõi turule nii seemned kui herbitsiidid, "uue põlvkonna" põllumajandusettevõtted, mida peamiselt juhivad linnades elavad ärimehed, rentisid või ostsid kokku suuri maa-alasid ja tegelesid kasvatamise endaga. Sellise põllumajandusmudeliga kaasneb alati väikepõllumeeste "väljasöömine" turult ja kohalike kogukondade väljaränne maakohtadest linna ning maapiirkondade saastumine kemikaalidega.Suurtele rahvusvahelistele firmadele näitas soja turuletoomise kogemus, kuidas teenida tööstusliku põllumajanduse laiendamiselt arengumaadesse ja avas ukse tänapäeva konkistadooridele.Suhkur, millel juba praegu on pikk keskkonna- ja kultuuride hävitamise ajalugu, on muutumas järgmiseks "buumikultuuriks", iseäranis tänu sellele, et põllule tuuakse geneetiliselt muundatud suhkrut.

[...]

Analüüsi saab lugeda

http://www.grain.org/seedling/?id=589