¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Superumbrohtude plahvatuslik kasv USA-s
France 24, Prantsusmaa
19. aprill 2009 

USA lõunaosariikides on põllumehed hädas GMO-de kasutuse tõttu tekkinud "superumbrohtudega", mis sunnivad neid kasutama suuremal hulgal herbitsiide, võtma taas kasutusse tavakultuure ja koguni loobuma põllumajandusest.

GMO-de kiidulaul ei kõla sugugi nii veenvalt maal, kus neid kasutatakse. Siin on GMO-de kasutus kaasa toonud umbrohtude, iseäranis rebasheina, võidukäigu, mis ähvardab muuta soja- ja puuvillapõllud umbrohu pärusmaaks.

Alates 2004. aastast on USA osariikides hakanud tekkima umbrohud, millele enam ei mõju töötlemine umbrohumürgiga ”Roundup”. Roundup´i toimeaineks on glüfosaat ja see on kõige kasutatavam umbrohutõrjevahend USA-s."Roundup´" i - nagu ka geneetiliselt muundatud seemnete - juhtivtootja on USA biotehnoloogiafirma Monsanto. Firma andmetel külvab 10 USA põllumehest 9 nende geneetiliselt muundatud Roundup Ready soja, mis on muundatud umbrohutõrjevahendile resistentseks. Esimesena hakkasid umbrohule resistentsed umbrohud tekkima Georgia osariigis, edasi aga hakkas tulema andmeid samast probleemist üle terve riigi - Lõuna- ja Põhja-Carolina´st, Arkansasest, Tennesseest, Kentuckyst jaMissourist. 

/.../
 
Georgia Ülikooli umbrohuteadlane Stanley Culpepper kommenteerib olukorda järgmiselt:
”Põllumehed võtavad seda ohtu väga tõsiselt. Neil läks olukorra tõsiduse mõistmiseks kaks aastat aega, aga nüüd teevad nad kõike, mida suudavad. Näiteks eelmisel aastal rohisime käsitsi 45% umbrohtunud põldudest," ütleb Culpepper ja lisab, et võitus umbrohuga on osutunud "väga kulukaks."Põhja-Carolina Ülikooli teadlane Alan York ütleb, et 2007. aastal loobusid superumbrohtude epitsentri - Macon´i piirkonna põllumehed 4000 hektari harimisest.

Täiuslik umbrohi

Kui Monsanto eesmärgiks oleks olnud luua kahjulikum umbrohi, ei oleks nad ka siis ilmselt palju paremini hakkama saanud.
Umbrohumürgile mittealluv rebashein on kõige kardetum superumbrohi, nagu ka pujukakar ja ambroosia.

”Palmer´i rebashein on täpselt see umbrohi, mida sa enda lähedusse ei taha, see on nii domineeriv," ütleb Culpepper. Rebashein toodab korraga 10000 seemet, on põuakindel ja geneetiliselt väga mitmekesine. See võib kasvada kuni 3 m kõrguseks ja suurema vaevata noored taimed lämmatada. Nüüd püüavad põllumehed leida uut tõhusat umbrohutrjevahendit, mida nad saaksid turvaliselt kasutada oma põldudel.

Vastuolulised lahendused

Intervjuus FRANCE 24-ga ütles Monsanto tehnilise arengu osakonna juhataja Rick Cole, et tema arvates peaks superumbrohtudega suutma toime tulla. ”Tõepoolest on tekkinud Roundupile resistentsed umbrohud ja [Monsanto] ei eita seda, kuid probleemi on võimalik lahendada," ütleb ta. Cole julgustab põllumehi vahetama kasvatatavat kultuuri ja kasutama herbitsiidsegusid. Monsanto pressiteadetes ärgitavad firma esindajad tegema paagisegusid nt. Roundup´ist ja varem rohkem käibel olnud herbitsiididest, sellistest, nagu 2,4-D, mis on nii Rootsis, Taanis kui Norras keelatud, kuna seda seostatakse vähi tekkega ning reproduktiivtervise ja vaimse arengu kahjustumisega. 2,4-D on kurikuulus ka selle poolest, et seda kasutati toksilise herbitsiidi Agent Orange koostises, mida kasutati Vietnami keemilise sõja ajal 1960ndatel.

Küsimusele selliste segude keskkonnamõjude ja toksilisuse kohta vastas Monsanto avalike suhete direktor Janice Person, et  "nad ei soovitanud kasutada midagi sellist, millel ei oleks USA Keskkonnaministeeriumi kasutusluba."

Inglismaal asuva valitsusvälise mahepõllumajandust edendava organisatsiooni Soil Association´i sõnul oli Monsanto täiesti teadlik superumbrohtude ohust juba 2001. aastal ja kasutas seda enda huvides, võttes patente segudele, mis koosnesid glüfosaadist ning herbitsiididest, mis mõjuvad glüfosaadiresistentsetele umbrohtudele. ”Patent annab firmale võimaluse lõigata kasu probleemist, mille on tekitanud selle firma enda tooted," ütleb Soil Association´i raport juba 2002. aastal.


Tagasi tavataimede juurde

Soja- ja puuvillapõlde uputavate umbrohtude küüsis vaevlevad põllumehed on hakanud vaikselt mõtlema tagasipöördumisele muundamata tavaseemnetele.
"Meie jaoks on hea tagasi minna, inimesed on Roundup-seemneid kuritarvitanud," ütleb Alan Rowland, sojaseemnete tootja Missourist. Varem müüs ta 80% ulatuses Monsanto "Roundup Ready" soja, nüüd on aga läinud tagasi traditsiooniliste taimede juurde, turul, millel domineerib Monsanto.

Mitmete põllumajandusspetsialistide sõnul kaaluvad põllumehed üleminekut tavataimedele, kuna GMO-d muutuvad liiga kalliks.

http://www.france24.com/en/20090418-superweed-explosion-threatens-monsanto-heartlands-genetically-modified-US-crops