¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Kas Aafrika vajab sunniviisiliselt GMO-sid?

Näljas või mitte, ärge sundige GMO-sid kõrist alla

The East African, Kenya
21. märts 2009

Biotehnoloogiatööstus kasutab maailmas näljahäda suurenemist, et võita toetust GM kultuuridele.

Tööstuse "vaesuspesu" (me peame leppima geneetilise muundamisega, et suurendada põllumajandustootmist ja parandada põllumeeste elu) ja "rohepesu" (biotehnoloogia on keskkonnasõbralik ja aitab pääseda kliimamuutustest) on võitnud endale ka filantroopide kogukonna südamed.

Näiteks on Bill ja Melinda Gates´i Fondi poolt juhitaval "Aafrika Rohelise Revolutsiooni Liidul" (Agra) plaanis muutuda peamiseks jõuks, mis muudaks Aafrika põllumajandust.

Kuid oma entusiasmis aidata Aafrikal ise ennast toita tehnoloogiate abil, mis toovad kaasa kunstsisendite ja geneetiliselt muundatud kultuuride kasutamise, on Fond unustanud pidada nõu Aafrika põllumeeste ja kogukondadega, keda ta kavatseb aidata.

Et vaigistada kodanikuühiskonna kriitikat on Fond olnud teadlikult väga ebamäärane enda GMO-de maaletooja rolli suhtes.

Kuid selle abiraha saajad töötavad usinalt selle nimel, et kohalik vastuseis hääbuks. Alles hiljuti andis Gates´i Fond St Louis´asuvas Donald Danforth Plant Science keskusele 5.4 miljonit USD, et see aitaks tagada Aafrika valitsuste nõusolekut geneetiliselt muundatud taimede põldkatsete läbiviimiseks.

Pimestatud oma ambitsioonide poolt ja kurdid Aafrika põllumeeste ja keskkonnakaitsjate organisatsioonide palvetele, on Fond otsustanud vaadata mööda prominentsetest uurimustest, mis esitavad tõsise väljakutse tööstuse- ja turupõhise põllumajanduse plaanidele.

ÜRO 2008 aasta uurimus näitab selgelt mahepõllumajanduse paremaid tulemusi võrreldes kemikaalirohke põllumajandusega ja kinnitab sellega ka mahepõllumajanduse suuremat sobivust toiduga varustatuse saavutamiseks Aafrikas.

Ülevaade, milles analüüsitakse 114 projekti 24 Aafrika riigis, näitab, et mahepõllumajanduse või mahepõllumajanduse sarnaste praktikate kasutamine on rohkem kui kahekordistanud saake.

Analüüs leiab ka, et taoliste praktikate kasutamine toob märkimisväärset kasu keskkonnale, suurendades mullaviljakust, hoiab paremini vett ja kaitseb taimi paremini põua vastu. Kuid need faktid ei leia endale kohta Fondi põllumajanduslikes plaanides.

Gates´i Fondi põllumajanduse arengu strateegia aastateks 2008-2011 kinnitab taas, kui kaugel on Fond nendest, keda ta kavatseb aidata.

 

Fondi sõnul investeerib Fond põllumajandusse, sest enamus maailma vaeseid sõltuvad just põllumajandusest. Samal ajal soovitab konfidentsiaalsena hoitud aruande kokkuvõte viia inimesi põllumajandussektorist välja, täpsustamata ja analüüsimata seejuures, kuhu ja kuidas peaks ümber asustama selle uue mobiilse inimgrupi ja millist tööd võiksid nad tegema hakata.

Näljahäda tehnoloogiliste lahenduste reklaamid karjuvad kõvemini kui nälgivad vaesed, põllumehed, teadlased ja kodanikuühiskonna grupid.
Samal ajal on selge, et Aafrika "Uue Rohelise Revolutsiooni" plaanid tekitavad palju vastuseisu.

Aafrika on olnud väga üksmeelselt GM põllumajanduse vastu, püüdes rakendada hoopis poliitikat, mis toetaks perepõllumajandust ning jätkusuutlikku tootmist ja kauplemist.

Isegi näljahädas on Aafrika riigid valinud prioriteediks bioloogilise mitmekesisuse kaitsmise ja palunud mitte saata GMO toiduabi - nagu seda tegi nt Sambia 2002. aastal.

On äärmiselt oluline, iseäranis vaesuse ja näljahäda reklaamiks ärakasutamise kontekstis, et kohalike inimeste enda häält kuuldakse ja toetatakse nende visiooni Aafrika toidujulgeoleku tagamisel.


http://www.theeastafrican.co.ke/news/-/2558/549204/-/rjjeryz/-/index.html