¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Aita kaitsta GMO-vaba Euroopat!

Stop the Crop Campaign

Euroopas võetakse vastu mitmeid GMO-sid puudutavaid otsuseid.

2. märtsil 2009 hääletas Euroopa keskkonnaministrite nõukogu selle üle, kas Ungarile ja Austriale peaks jääma õigus keelata enda territooriumil EL-s ainsa kasvatamiseks lubatud maisi MON810 kasvatamine. Hoolimata Euroopa Komisjoni tugevast survest keeldude mahavõtmiseks leidsid keskkonnaministrid, et Austriale ja Ungarile peaks jääma suveräänne õigus keelata GM maisi kasvatamine enda riigi pinnal.

Komisjoni ettepaneku vastu ja Ungari ja Austria keeldude poolt hääletasid Austria, Belgia, Hispaania, Iirimaa, Itaalia,Küpros, Leedu, Läti, Luksemburg, Malta, Poola, Portugal, Prantsusmaa, Rumeenia, Saksamaa, Slovakkia, Sloveenia, Taani, Tsehhi ja Ungari.
Vaid Eesti, Holland, Rootsi, Soome ja Suurbritannia soovisid, et Austria ja Ungari peaksid lubama GMO-de kasvatamist oma riikides.
Selle otsuse tegi EV Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi, hoolimata mitmete Eesti organisatsioonide üleskutsest hääletada Komisjoni ettepaneku vastu.

Varsti hääletatakse sama maisi kasvatamise keeldude mahavõtmise ettepanekut Kreekas ja Prantsusmaal. Seekord otsustab Eesti hääle üle põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder ja eelnevast suhtlemisest Põllumajandusministeeriumiga on arvata, et ka siin kavatseb Eesti hääletada GMO-de kasvatamise poolt.  Täpsemalt vaata http://www.eko.org.ee/gmo/index.phpoption=com_content&task=view&id=643&Itemid=40

Peagi toimub ka hääletus selle üle, kas EL peaks (esimest korda peale 1998. aastat) lubama kasvatamiseks kaks uut GMO-d (firma Syngenta mais Bt 11 ja firma Pioneer/ DuPont mais 1507).

Nii ühel kui teisel juhul peab Komisjoni ettepaneku mahahääletamiseks olema kvalifitseeritud hääleenamus (255 häält 345-st).

Me usume, et valitsuses ja ministrid peaksid teadma, et nende kodanikud on kursis nende tegemistega ning tunnevad huvi selle vastu, kuidas nende esindajad EL-s hääletavad.
Keskkonnaorganisatsioon FoE on teinud valmis kirja, mida võite saata ministritele, et nad ei toetaks sunniviisilist GMO-de kasvatmise pealesurumist liikmesriikidele ja uute GMO-de kasvatamiseks lubamist Euroopas.

Vaata http://www.gmo-free-regions.org/stop-the-crop-action.html ja saada oma kiri.