Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
GM maisi sõjad

The Guardian,
20. veebruar 2009


Euroopa Komisjon ei peaks ohverdama eetikat ja lubada kasvatamisse biotehnoloogiafirma Monsanto GM kultuure.

Kui suudate, kujutage ette, et 20. sajandi ühe kõige hävitavama keemilise relva leiutajad oleksid samal ajal autoriteetne allikas keskkonnakaitse küsimuses.
Kuigi see kõlab isegi veel tobedamalt, kui idee, et [Suurbritannia peaminister] Gordon Brown võiks lüüa kampa Chippendale´idega, on selline imeline transformeerumine toimunud Monsantoga - maailma võimsama biotehnoloogiafirmaga.
Kuigi firma ajalugu - nt Agent Orange, USA-Vietnami sõjas kasutatud kantserogeense herbitsiidi tootjana - peaks tähendama, et kõike, mida firma ütleb, peaks võtma teatud ettevaatusega, on see firma Euroopa Komisjoni arvates igati usaldusväärne.
 
Sellel nädalal proovis EL täideviiv võim sundida Prantsusmaad ja Kreekat loobuma keelust, mille need riigid kehtestasid Monsanto poolt välja töötatud maisisordi MON 810 kasvatamisele.
Õnneks keeldusid enamik EL 27 valitsusest esmaspäevasel Brüsseli kohtumisel Komisjoni ettepanekut toetamast. Kuid sellega lugu ei lõppe - järgnevatel nädalatel on kavas küsimust veel arutada ja kuna tegu on ainsa EL-s kasvatusluba omava GM taimega, on vaidluse tulemused kaugeleulatuva mõjuga.
 
Kahtlemata rõõmustab Monsantot, et meedia on keskendunud Prantsuse toiduohutuse ameti raportile, mis leiab, et selle maisi näksimine on sama tervislik kui tavamaisi toiduks kasutamine.
Meedia ei teinud suuremat välja teisest uurimusest, mille avaldas mõned kuud tagasi Austria valitsusamet, milles leiti, et MON810 toitunud hiirtel oli järglaste arv väiksem, kui mitte-GM sortidega toidetud hiirtel.
http://www.seedsofdeception.com/DocumentFiles/190.pdf
 
Eeelmisel aastal linastunud dokumentaalfilmis näitas prantsuse uuriv ajakirjanik Marie-Monique Robin liigutavat sõprust Monsanto ja USA otsustajate vahel.
Ka siinpool ookeani naudib biotehnoloogiatööstus üsna võrreldavat juurdepääsu otsustusmehhanismidele. Monsantot ja teisi biotehnoloogia suurtegijaid esindav lobby-grupp Europabio on võtnud osa Euroopa Komisjoni tööd, nõustades Komisjoni konkurentsiküsimustes. Grupi töö on olnud konfidentsiaalne.
http://www.foeeurope.org/corporates/pdf/too-close-for-comfort.pdf
Komisjon on tundun huvi ka selle vastu, kuidas saaks Monsanto aidata pöörata ümber avalikkuse negatiivne suhtumine GM toitu.
 
Sama häirivad on väited, et biotehnoloogia pakub lahendust maailma aina suurenevale elanikkonnale. Piisab sellest, kui vaadata Monsanto GMO-de turustamist Indias, mis on kahjustanud põllumeeste eluolu sedavõrd, et paljud neist ei näe muud väljapääsu kui enesetapu sooritamine, et tekiks teatud skepsis nende väidete suhtes. Sellest hoolimata toetab EL arengu ja humanitaarabi volinik Louis Michel GMOde suuremat kasutamist.

Tavaliselt tuleb mul iiveldus iga kord, kui kuulen prints Charles´i ökosõdalast mängimas. Kuid antud küsimuses on ta õigesti kirjeldanud GMO-de küsimust kui "globaalse eetika küsimust".
Küll on kahju, et Euroopa otsustajad on nii kindlad, et selle eetika peab tooma ohvriks Monsanto ambitsioonidele.

http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2009/feb/19/gm