Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
EL ei suudeta taas kokku leppida GM rapsi ja GM nelgi üle

20. jaanuar 2009
Reuters, UK


EL ministrid ei suutnud taas kord saavutada enamust geneetiliselt muundatud rapsi ja nelgi impordi küsimuses, jättes sel moel otsustamise Euroopa Komisjonile, kes on enne alati kõikide GMO-de lubamist nõudnud.

Saksa firma Bayer CropScience poolt välja töötatud raps T45 on tolerantne glüfosinaatammooniumi sisaldavate herbitsiidide (umbrohumürkide) suhtes. Firma sõnul on antud rapsi kasvatamisest hakatud loobuma juba 2005.a ja vaid Kanadas on järel vähesel määral seemnevarusid.

Bayeri taotlus EL-s asutamiseks käsitles rapsi kasutamist toidu ja söödana.

EL põllumajandusministrite hääletamisel ei saavutanud kvalifitseeritud hääleenamust ei rapsiimporti pooldavad riigid, ega selle vastu olevad riigid, sama saatus tabas ka Moonaqua nelki, mida soovitakse turustada lõikelilledena.

Nelgi turustajaks on Austraalia firma Florigene ja nelgi õievärv on muundatud lillakaks.
Teistel Florigene nelgisortidel - Moondust, Moonshadow ja Moonlite - on juba EL impordiluba olemas.

Eestis arutati antud rapsi nii Geenitehnoloogia Komisjonis kui Uuendtoidu Komisjonis. Geenitehnoloogia Komisjon soovitas mitte hääletada rapsi poolt, kuid Põllumajandusministeeriumi juurde kuuluv Uuendtoidu Komisjon leidis, et rapsi võiks kasutusse lubada.
Eestis on Tallinna tehnikaülikooli ja Keskkonnaministeeriumi Eesti bioloogilise ohutuse projekti raames tuvastatud ka Eestis kasvava rapsi saastumine T45 geneetiliselt muundatud rapsiga.
 
http://planetark.org/wen/51286