Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Mahyco-Monsanto põldkatsed saastavad loodusliku riisi

Gene Campaign
20. jaanuar 2009

Monsanto tütarfirma Mahyco viis läbi põldkatseid geneetiliselt muundatud riisiga riisi päritolukeskuses. Hoolimata seaduse nõuetest ei ole Mahyco teinud sisuliselt midagi GM riisi leviku vältimiseks.

Gene Campaign on teinud ülevaate põldkatse probleemidest - alates teavitamisest (ei kohalik omavalitsus ega põllumehed ei teadnud, mida nende maadel kasvatatakse. Gene Campaign´i sõnul ei teinud firma saastumise leviku ennetamiseks mitte midagi - riisi kasvatati teiste põldude keskel ilma igasuguste turvameetmeteta, taimed ei olnud isegi võrkudega kaetud. Koristusjärgselt jäeti taimeosad lihtsalt põllule ning mõne aja pärast hakkasid nad ajama võrseid, osades olid ka seemned valmima hakanud. Nüüd on Gene Campaigni poolt võetud proovide laborianalüüs kinnitanud Cry1Ac geeni leidumist nii taimedes, mis läksid põllul kasvama, kui ka põllu ümber kasvanud riisitaimedes.

Lisaks viidi geneetiliselt muundatud Bt (kahjurikindla) riisi katsed läbi ajal, kus kahjureid on väga vähe, lisaks käis firma taimi mingi kemikaaliga töötlemas - põllumehed ei osanud öelda, millisega. Vähim, mida saab öelda, on see, et kogu käitumine seab väga suure kahtluse alla ka katsete tulemused.

Terve lugu:

http://www.genecampaign.org/Publication/Pressrelease/GM-Rice-contaminates-JK-Jan-20-9.html

http://www.genecampaign.org/genenews/Lead-Story-nov-dec08.pdf