¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Leiti saastunud GM raps Inglismaal

The Daily Mail, UK
19. 12 2008
 

GMO-dega saastunud taimed tekitavad hirmu, et saastumine võib levida.

Edela-Inglismaal Somersetis avastati kasvamas GMO-ga saastunud raps. Seoses sellega on suurenenud ka mure, et see võib tuua kaasa märkimisväärse rapsi- ning mee saastumise, aga ka transgeenide leviku umbrohtudele.  Näib, et eelmisel aastal Somerseti ühes farmis  külvatud seemned olid saastunud GM taime geenidega, põhjuseks on tõenäoliselt USA-s toimunud risttolmlemine.

Toidu- ja põllumajanduse amet Defra avastas probleemi siis, kui suvel vilja korjati. Defra sidus intsidendi samalaadse saastumisega Šotimaal. Muundamisega on rapsile juurde tulnud resistentsus umbrohutõrjevahendi glüfosaadi suhtes. Kui geen levib metsikult kasvavatele taimedele, võivad selle tulemusena tekkida umbrohud, mis on samuti herbitsiidiresistentsed ja ei allu umbrohutõrjevahenditele. Saastumine toimus firma Monsanto rapsiga GT73, mida võib EL-s turustada inim- ja loomatoiduna, kuid mille kasvatamine on keelatud.

Põldkatsete käigus on tuvastatud, et mesilased võivad kanda GMO-delt õietolmu kuni 26 km kaugusele, on olnud ka juhtumeid, kus saastunud on mesi ja seda ei saa enam müüa.

Defra GM Inspektsioon hakkas Somersetis asuvat farmi uurima peale seda, kui seemne sordikatsete ajal avastati saastumine Šotimaal. Erinevalt Inglismaast, leiti saastumine enne, kui rapsi seemned valmisid, seetõttu on võimalused levikuks piiratud.

Defra ei andnud vastust küsimusele, kas on rakendatud mingeid meetmeid, et välja uurida, kas Somerseti piirkonnas ei ole toimunud rapsi looduslike sugulaste ja mee saastumist.

2005. aastal avastasid Briti teadlased, et GM õlirapsi geenid olid kandunud põldkatsete käigus kahele rapsi looduslikule sugulasele - põldsinepile ja põld-kapsasrohule.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-1098476/GM-contaminated-crop-grown-blunder-sparks-fears-gene-spread-fields.html