¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
EK lubab muundsaastest kannatada saanud talunikele kompensatsiooni maksta
Euroopa Komisjon andis Taanile õiguse maksta kompensatsiooni talunikele, kelle tava- või mahetoodang on kannatanud selle hulka juhuslikult sattunud muundosiste tõttu. Tegu on esimese korraga, kui Komisjon mõnele riigile sellise õiguse annab.

Kompensatsiooni võib maksta vaid juhul, kui muundmaterjali on saagis üle 0,9 protsendi ja kompensatsioonisumma on piiratud tavalise ja muundtoidumärgist nõudva toidu hinnavahega. Vajaduse kompensatsiooni järele tekitaski olukord, kus talunikud võivad kanda olulisi majanduskaotusi, sest nende tava- või mahetoiduks mõeldud saak läheb kirja muundtoiduna ning seetõttu saavad nad selle müügist loodetust vähem raha. Sellised juhtumid on mahepraktikas üsna tavalised. Et kindlustusvõimalust nende juhtumite jaoks pole, ongi vaja riigi ja Euroopa Liidu abi.

Taani kompensatsiooniskeem näeb ette kompensatsioonifondi loomise, mida täies ulatuses rahastavad muundtaimede kasvatajad. Fondi rahastatakse juba varem muundtaimekasvatajaile kehtestatud maksust. Fondi töö üle valvab Taani riik.

Kompensatsioonivõimalus kahjukannatajaile ei vabasta muundosiste levikus süüdi olevat talunikku haldus- või kriminaalvastutusest Taani riigi ees. Äsja heakskiidetud kompensatsioonisüsteemi vahetab välja erakindlustus niipea, kui selleks võimalus avaneb. Praegune kompensatsiooniskeem kehtib viis aastat.

Komisjoni hinnangul annab kompensatsiooniskeem võimaluse muund- ja tavakultuuride edukaks kooseksisteerimiseks.

Euroopa Komisjoni teate põhjal Arni Alandi 25/11/2005

http://www.greengate.ee/index.php?page=42&id1=12617