Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Loomad ei vaja GM sööta

Western Mail, Jill Evans
16. detsember 2008
 
Loomasööda kallis hind on põllumeestele tõsiseks probleemiks ja on taas tõstatanud küsimuse: kas geneetiliselt muundatud sööt võiks lahendada probleemi.

Praeguses majandusolukorras ei ole üllatav, et - nagu me kõik - otsivad ka põllumehed võimalusi kulude vähendamiseks. Kuid GM sööt ei lahenda probleemi ega ole ka odavam.

Praeguseks võib arvata, et GM loomasööt võib tuua pikemas perspektiivis kaasa suuremad kulud.

Nii Saksa kui USA põllumeeste endi kogemused näitavad, et GMO-vaba söödaga toidetud loomade liha on parema kvaliteediga ja selle kogus on suurem. Samade uuringute tulemusena on tuvastatud ka probleeme loomadel, keda on toidetud GM söödaga - näiteks maohaavu.

Nii võib GM sööda kasutamine tuua kulude vähendamise asemel kaasa hoopis vastupidise tulemuse ja tõsta hinda ka tarbija jaoks.

Kindlasti peab tegema rohkem põhjalikke uuringuid. Seepärast sooviksin, et Walesis viiakse läbi profesionaalsed, kontrollitud teadusuuringud GM loomasööda kasutamise mõjude kohta.

Eelmisel nädalal leppisid EL valitsused Brüsseli kohtumisel, et GMO-de tervise-ja keskkonnamõjusid peaks uurima palju põhjalikumalt.

Protsessi soovitakse kaasata rohkem sõltumatuid teadlasi ja teisi gruppe ning firmade endi poolt tehtavad uuringud peaksid olema avalikud. Arvestama peaks kõiki potentsiaalseid riske. Regioonid ja kohalikud omavalitsused saavad õiguse deklareerid end GMO-vabaks, nagu Wales on juba teinud.

See on heaks uudiseks kõigile, kes GMO küsimuste vastu huvi tunnevad, sest see suurendab meie arusaama, et esimeseks prioriteediks peab olema ohutus. Tähtis on ka lubadus muuta uuringud põhjalikumaks, sest siis on põllumeestel ja tarbijatel võimalik teada kõiki GM sööta puudtavaid fakte.
Jill Evans on Euroopa parlamendi liige ja keskkonnakomisjoni liige.

http://www.walesonline.co.uk/countryside-farming-news/country-farming-columnists/2008/12/16/gm-feed-is-not-the-answer-for-our-animals-91466-22483001/