¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Kellele kuulub loodus?

ETC Group, USA/Canada
13. november 2008
  

Rahvusvahelise valitsusvälise organisatsiooni ETC Group´i uus raport "Kellele kuulub loodus?" hoiatab korporatiivse kontsentreerumise ja looduse aina süveneva kaubaks muutumise eest ning mõtestab lahti terminit "toidusuveräänsus". 48-leheküljelises raportis juhtitakse tähelepanu sellele, et nii toidu-, põllumajanduse- kui tervisevaldkonnas on näha suurt kontsentreerumist ning hoiatatakse, et korporatsioonid rakendavad strateegiaid, mis muudab pelgalt kaubaks ka allesjäänud loodusressursid.

ETC Group’i raport toob välja konkreetseid nimesid, turuosasid ja arvutab väja korporatiivse toiduahela erinevate etappide "top 10".   Mitte kõik raportis identifitseeritud firmad ei ole üksikuna tavakodanikele tuttavad, kuid üheskoos kontrollivad nad üllatavalt suurt osa kommertstoodetest, mida võime leida  tööstusfarmides, oma külmikutes ja apteekides.

ETC Group on jälginud korporatiivse võimu suurenemist tööstuslikes "eluteadustes" viimase 30 aasta jooksul. Raportis tuuakse välja järgmised faktid:

- Kolmekümmend aastat tagasi oli tuhandeid seemnefirmasid ja avaliku sekotri aretusasutusi, praeguseks kontrollivad 10 firmat rohkem kui 2/3 maailma seemneturust.
- Mitmekümnest pestitsiidifirmast, mis tegutsesid 30 aastat tagasi turul, kontrollivad nüüd 10 pea 90% kogu maailma põllumajanduskemikaalide müügist.
- 15 aastat tagasi alustasid oma tegevust umbes 1000 biotehnoloogiafirmat, neist kümne käes on kolm neljandikku kogu biotehnoloogiatööstuse tuludest.
- 10 suurimat farmaatsiafirmat kontrollivad 55% maailma ravimiturust

Kokku kukkuvate öko-, kliima-, toidu- kui finantssüsteemide taustal hoiatab raport selle eest, et elusorganismide loomisega nanotasandil (sünteetiline bioloogia) valmistab tööstus ette mänguruumi, kus kogu loodus muutuks korporatiivseks omandiks.

”Umbes üks neljandik maailma biomassist on juba kaubaks tehtud,” seletab grupi tegevjuht Pat Mooney. ”Uued ekstreemsed geeniinsenerid valmistavad ette pinda selleks, et muuta kaubaks allesjäänud kolm neljandikku maailma biomassist, mis on siiani turuhaardest välja jäänud."

Loe tervet pressiteadet:
http://www.etcgroup.org/en/materials/publications.html?pub_id=706
Raportiga võib tutvuda:
http://www.etcgroup.org/upload/publication/pdf_file/707