Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Soomlaste viimane GMO-vaba jõululaud
Soome muundkultuurivastane kodanikeühendus “Muundorganismivaba Soome” hoiatab, et seekordsed jõulud võivad põhjanaabrite juures jääda viimaseiks, kui laual on veel muundosisevaba sink.

Hulka väiksemaid organisatsioone ühendav katusorganisatsioon kardab, et jõusöödatööstus võtab tootjate ja tarbijate vastuseisust hoolimata vastu otsuse hakata tuleval aastal muundsoja üldiselt kasutama.

“Seni on tarbija saanud valida kodumaise ja importsingi vahel, teades, et kodumaine sink pärineb kvaliteetse jõusöödaga toidetud sigadelt.” kõneleb kampaaniajuht Hannes Tuohiniitty: “Sama on olukord kõigi loomsete toiduainetega piimast kanamunade ja maksavorstini”.

Soome imporditi sel aastal muundsoja. Seda on teadaolevalt kasutatud aga vaid karusloomade toitmiseks. Seevastu Avena Nordic Graini varem maaletoodud muundsojast söödeti suurem osa (2,3 miljonit kilogrammi) toiduainetootjate teadmata soome veise-, sea- ja linnukarjale. Seni pole teada, kes soovis muundsojaimporti, Avena kinnitusel telliti see klientide soovil. Suurema osa sojast ostis ja vahendas hiljem ilma nõutava märgistuseta Lounaisfarmi Oy. Firma aga kinnitab, et ei püüdnud tingimata muundsoja hankida.

Kodanikeühendus esindajad helistasid mitmeile loomakasvatajaile ja toidutootjaile ning said teada, et neil pole võimalik otseselt mõjutada seda, millist jõusööta turul on. Vaid Valio ja Snellman on sõlminud lepingud, kus sätestatakse, et nende toiduainetootmises kasutatavaid loomi ei tohi sööta muundjõusöödaga.

Jõusöödatööstus on korduvalt teatanud, et muundsoja ilmumine jõusööta on vaid aja küsimus ning et kaalutakse koguni “hariliku” jõusööda tootmise täielikku lõpetamist. Söödatööstuse järjekindel seisukoht takistab oluliselt toidutootjail ja tarbijail muundosisevabu tooteid valida.

Keskkonnaorganisatsiooni “Maa Sõbrad” (FoE) esindaja Leo Straniuse sõnul peab ka Soome tööstus otsuseid tehes üleilmse vastutusega arvestama. Praegu ei arvestata tavalise ja muundsoja vahel valides piisavalt valiku sotsiaal-ja keskkonnamõjudega.

Muundsojakasvatus on kujunenud eriti Lõuna-Ameerikas keskkondlikult ja sotsiaalselt jätkusuutmatuks. Monokultuurpõllundus ja taimekahjurite resistentsuse tõus glüfosaadile on suurendanud eriti mürgiste kemikaalide kasutamist.

Loomatervishoiu seisukohalt on muundsoja kasutamine vägagi riskirohke. Muuhulgas võib muundsoja loomadel põhjustada maksakahjustusi.

“Muundorganismivaba Soome” loodab siiski, et asjaomaseil õigel hetkel mõistus pähe tuleb ja soomlased võivad edaspidigi nautida muundkultuurivabu jõule. “Muundkultuurivaba Soome” ühendab Kodanike Bioturvaühingut, Biodünaamilist Ühingut, Mahemetsamajanduse Liitu, Elavat Vana Soomet, Veganite Liitu, Saagiliitu ja Maa Sõpru.

Muundorganismivaba Soome materjalide põhjal Arni Alandi 16/12/2005

http://www.greengate.ee/index.php?page=1&id1=13149