¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Zambia saab muundkultuurideta hakkama
Zambia teadus- ja tehnoloogiaminister Judith Kapijimpanga kinnitab, et tema kodumaa seisab kindlalt igasuguse muundtoidu vastu, mida on viimasel ajal, peamiselt humanitaarabi sildi all, üritatud riiki sokutada. Kapijimpanga kinnitusel on Zambia vastu ka muundkultuuride kasvatamisele riigis ja püüab igati soodustada jätkusuutlikku põllumajandust.

Kapijimpanga sõnul on Aafrika praegune toidupuudus tingitud paljudest erinevaist tegureist, sealhulgas põuast, tulvadest, maapiirkondade viletsast infrastruktuurist, läbimõtlemata põllumajandustoetustest ning muust põllumajanduspoliitikast ning talunike hoiakuist. Seepärast saab Aafrika näljahäda lahendada vaid terviklike, jätkusuutlikule põllumajandusele suunatud, tegevuskavadega. Väide, nagu saaks Aafrika näljahäda lahendada muundtoidu abil, on Kapijimpanga tungival kinnitusel läbinisti ekslik.

Kapijimpanga rõhutab, et avalikkusel üldse, eriti aga talunikel puudub ligipääs erapooletule ja usaldusväärsele teabele muundkultuuride ja -toidu kohta. Seepärast otsustaski Zambia valitsus paigutada 200 000 dollarit riikliku muundkultuuride teadusliku uurimisinstituudi rajamisse. Instituudiga julgustatakse teadlasi looma uut, biotehnoloogiaalast, teadmust. Kapijimpanga kutsub ajakirjandust üles esitama usaldusväärset infot biotehnoloogia ja -ohutuse kohta.

Zambia sideminister Hon Abel Chambeshi kinnitas ka omaltpoolt, et Zambia kavatseb igasuguste muundkultuuride riikitoomise täielikult keelustada. Chambeshi sõnul tuleb bioohutusele ja jätkusuutlikule põllumajandusele kõigil tasandeil suuremat tähelepanu pöörata.

Zambia üllatas maailma 2002. aastal, kui ta lükkas, riigis valitsevast tugevast näljahädast ja muundkultuurimeelse ajakirjanduse ning biotehnoloogiafirmade survest hoolimata, tagasi muundtoiduabi. Selle asemel püüdis valitsus leida võimalusi toidu hankimiseks riigisiseselt ja teistest Aafrika piirkonnist. Zambial õnnestus näljahädast täielikult üle saada. Viimaks jätkus teravilja teistelegi riikidele müümiseks.

Paraku tabas Zambiat hiljuti ikaldus, mis jättis nälga mitu piirkonda. Taas tugevnes muundkultuuripooldajate surve. Zambia valitsus aga teatas, et seekordsestki näljahädast on võimalik üle saada samuti kui eelmisest ning muundtoitu pole selleks sugugi vaja.

ISIS-e materjalide põhjal Arni Alandi 02/12/2005

http://www.greengate.ee/index.php?page=42&id1=12763