Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
GMO-d moodustavad vaid murdosa maailma põllumajandusest

17. juuni 2008

GM Freeze

Hoolimata GMO-de reklaamimisest, on maailmas domineerivad traditsioonilise aretuse teel saadud põllukultuurid. 97%-l põllumajandusmaast kasvatatakse tavakultuure [1], GM kultuuride osakaal on vaid 2,4%.
Sellisele järeldusele jõudis Suurbritannia organisatsioon GM Freeze, mis hakkas analüüsima andmeid peale seda kui briti meedias hakkasid ilmuma väited, nagu oleks 25% maailma põllumajandusmaast geneetiliselt muundatud kultuuride all. Sellise protsendi pakkus nimelt Suurbritannia National Environmental Research Council's koduleht [3].
GM Freeze analüüs näitab, et tegelikult kasvatatakse üle 90% maailma põllumajandusmaast [4] mitte-GM kultuure. Isegi USA-s, kus GM kultuure on avasüli vastu võetud, oli 2007. aastal kaks kolmandikku põllumajandusmaast tavakultuuride, mitte Gm kultuuride all.
Maailmas on kaks riiki - Argentiina ja Paraguay, mis on sellises sõltuvuses GM kultuuridest, et jätkusuutlikku tootmist ähvardab reaalne oht.
GM Freeze'i analüüs näitab, et murettekitava tegurina võib nimetada selles piirkonnas Monsanto geenmuundatud herbitsiidiresistentse RR soja domineerimist.
Hiljuti ilmunud maailma põllumajandust hindav globaalraport (IAASTD) [5] on samuti juhtinud tähelepanu sellele, et põllumajandusuuringute tähelepanu alla peab tooma hoopis kohalikke teadmisi ja näeb tulevikku jätkusuutlikus agroökoloogilises lähenemises, mida kasutades saab toota kõrgekvaliteetset toitu, kahjustamata seejuures mulda, teisi loodusressursse ja bioloogilist mitmekesisust ning aidates maandada kliimamuutuse mõjusid.
GM Freeze´i esindaja Pete Riley sõnul näitab nende analüüs selgelt, et maailma põllumajanduses mängivad olulist osa muundamata kultuurid. "Tõenäoliselt jääb see samamoodi ka järgnevatel aastatel ning on äärmiselt oluline, et valitsused  suurendaks traditsioonilise põllumajanduse valdkonda ja vastavaid teadusuuringuid, sh põllumeeste poolt teostatavat sordiaretust. Ametlik kinnisidee, mile kohaselt peame hakkama kasvatama GMO-sid, viib meid aina suuremasse sõltuvusse naftast ja monokultuuridest ja jätab meid rahvusvaheliste GMO-sid arendavate kemikaali- ja seemnekonsternide meelevalda. Meie analüüs näitab, et hoolimata miljarditest, mida on kulutatud GMO-de loomisele, on domineerivaks jäänud siiski mitte-GM taimed ja just nemad pakuvad meile lootust jätkusuutliku tuleviku loomiseks."

 

1. Agricultural land includes all land used for arable crops, permanent crops such as fruit trees and forage land (grasslands)
2. See www.gmfreeze.org/uploads/GM_crops_land_area_final.pdf
3. The NERC webpage has now been taken down following representations by Friends of the Earth.  A copy of the original site can be obtained from Friends of the Earth or GM Freeze.
4. Arable land is that used to grow annual crops re-sown each year such as wheat, rice and soya.
5. See  www.agassessment.org/docs/Global_SDM_050508_FINAL.pdf