¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Biopiraatlusest: pelargoon LAV-s

Biopiratlusest: LAV maakogukonnad protsesteerivad pelargooni patendi ja biopiraatluse vastu
8. mai 2008

Lõuna-Aafrikas, Eastern Cape piirkonnas Alice´i kogukonnas elanikud koostöös Aafrika Bioloogilise Ohutuse Keskuse (ACB) ja Kiriku Arenguabi Toetuse ning "Ei elu patenteerimisele" ühenduse toel, viidates Bern´i deklaratsioonile, on vaidlustanud kaks patenti, mis on väljastatud Saksa firmale Schwabe Pharmaceuticals. Mõlemad patendid on seotud kahe pelargooniliigiga, mis kasvavad Lõuna-Aafrikas metsikult.
Huvigrupid leiavad, et patendid ei ole õigustatud ning tähendavad Lõuna-Aafrika geneetiliste ressursside ning Eastern Cape POrovintsi traditsiooniliste teadmiste illegaalset monopoliseerimist.

Alice´i nimelises kohas Eastern Cape provintsis on elanikud ajalooliselt tootnud pelargoonijuure tõmmist hingamisteede (sh tuberkuloosi) raviks.
Võttes snitti traditsioonilisest teadmisest toodab Schwabe Pharmaceuticals nüüd Umckaloabo nime all müüdavad siirupit, mis on tehtud samamoodi pelargoonijuurtest ja on mõeldud hingamisteede haiguste raviks. Ainulaadse aafrika loodusravimina turustatud siirup on Saksamaal ostetavuselt 20. kohal ja teenib firmale korralikku tulu.

Alice´i kogukond ei ole sugugi nõus sellega, et Schwabe on varastanud nende teadmised, kasutab nende tööjõudu, et tinktuuri jaoks juuri koguda ning ekspluateerib kohalikke taimi sedavõrd intensiivselt, et nad on praktiliselt väljasuremisohus. Kogukond nõuab patendi tühistamist, traditsioonilise teadmise kasutamise kompenseerimist ning liikide taastamist kohalikus keskkonnas, et ka tulevased põlvkonnad võiksid neid kasutada.

Kogukonna esindaja Nomthunzi Sizani sõnul "soovib kogukond peatada (firmasid) väitmast, et nad olid esimesed, kes selle taime raviomaduste tähtsusele jälile jõudsid, sest siin me kasvasime kõik üles selle teadmisega... nad käituvad nagu vargad, võttes meilt meie põlisteadmised".

Schwabe omandas pelargooniga seoses kaks patenti - tinktuuri loomiseks kasutatavale ekstraheerimismeetodile ning pelargooni eksklusiivsele kasutamisele AIDSi ja AIDSiga seotud haiguste puhul.
ACB esindaja Mariam Mayet´i sõnul "patendid on illegaalsed ja need peaks tagasi võtma. Schwabe tegevus on vastuolus ÜRO Bioloogilise Mitmekesisuse konventsiooniga (CBD, mille LAV on ratifitseerinud 2. novembril 1995. Firma peaks hüvitama kogukonnale nende tadmiste kasutamise ja taastama antud pelargooniliigid selles piirkonnas."

More Information:
Fact-Sheet "Geraniums Stop That Cough" at:
www.eed.de/biodiv-presse und www.evb.ch/biopiracy
Fact-Sheet "The pelargonium patent challenges" at:
www.eed.de/biodiv-presse und www.evb.ch/biopiracy
Briefing paper by the African Center for Biosafety A"Knowledge not for
sale:
Umckaloabo and the Pelargonium patent challenges" at:
www.eed.de/biodiv-presse, www.evb.ch, www.biosafetyafrica.net

<http://www.biosafetyafrica.net/portal/images/ACB/files/080505_pm_pelargonium_final_en.pdf>