Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
GMO seemned säilivad 10 aastat

Eesti Ekspress

2. aprill 2008

Teadlased on teinud kindlaks, et osade geneetiliselt muundatud taimede seemned võivad mullas vastu pidada vähemalt 10 aastat.

Rootsi teadlased on uurinud põldu, kuhu üle kümne aasta tagasi külvati eksperimendi käigus rapsiõli seemneid. Eneselegi üllatuseks avastasid nad, et muundatud geenidega taimed kasvavad seal endiselt.

Seni ei ole teada, et ükski GM taim võiks niikaua vastu pidada, mis tõttu peavad GMO kriitikud tõenäoliseks, et kui muundatud organismid on korra külvatud, on neid keeruline jälle kontrolli alla saada.

Lundi ülikooli teadlane Tina D'Hertefeldt, kes antud uurimust juhtis, ütles, et nad teadsid, et põllul, kuhu kunagi külvati rapsiõli seemneid, leidus aastaid tagasi kasvavaid taimi. Ometigi olid nad väga üllatunud, leides nüüd, kümnend hiljem, eest 15 elujõulist taime. Pärast eksperimendi lõppuoli põldu pritsitud kemikaalidega, mis pidid taimed hävitama. Lisaks inspekteeriti põldu veel kahe aasta jooksul ning otsiti sealt spetsiaalselt üksikuid kasvama hakanud taimi, et ka need hävitada. See on tunduvalt rohkem kui tavalise rapsipõllu puhul.

Dr D'Hertefeldt mainis, et kasvavate taimede seas oli ka tavalisi, mitte GM taimi, mida ta põhjendas sellega, et rapsiõli taim on väga tugev, aga et GM taimed on lihtsalt veelgi paremad ellujääjad.

Viimastele andmetele on maailmas rohkem kui 1 miljon ruutkilomeetrit tänaseks GMO taimede kasvatamise all. Euroopas moodustab see vaid 0,1 protsenti põllumajanduslikust maast.

http://www.ekspress.ee/2008/04/02/valisuudised/1980-gmo-seemned-sailivad-10-aastat