Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Teadlased tahavad paremat juurdepääsu andmetele

25. aprill 2008

Kalifornia Ülikool, USA


USA-s kasvatatakse GM taimi rohkem kui 1 miljardil aakril (1 aaker = 0,40 ha), kuid nende keskkonnamõjud ei ole kuigi täpselt teada.
Arizonas võimaldab GM puuvilla kaardistamine viia läbi ükskikasjaliku analüüsi antud tehnoloogia mõjude kohta, kuid igal pool pole pilt nii selge.
Teadlased, nende hulgas UC Riverside´i taimegeneetika professor Norman Ellstrand, kes ühtlasi on Biotehnoloogia Mõjude Uurimise Keskuse direktor, tegid ettepaneku avada teadlastele juurdepääs taolistele kaartidele kõigi USA geneetiliselt muundatud kultuuride kohta.  Ligipääs GM kultuuride kaartidele osaiigi ja kohaliku omavalitsuse tasandil annaks teadlaste sõnul võimaluse analüüside GM kultuuride mõju loodusele, vee kvaliteedile ning kahjulikele ja kasulikele putukatele.

GM kultuuride mõjude üle vaieldakse palju. Väidetakse, et GMO-d vähendavad insektitsiidide kasutamist või mullaerosiooni, väidetakse ka, et nad kahjustavad kohalikke liike.
"Kui meil oleks geograafiline informatsioon nende kasvatamisalade kohta, võiksime kontrollida erinevate positiivsete ja negatiivsete väidete paikapidavust," ütles Ellstrand. "Kuid selleks, et hinnata GMO-de kasulikkust ja muid mõjusid, peame lokaliseerima nad palju väiksemal skaalal, kui see, mida praegu saame teha. Praegu on meil juurdepääs vaid infole selle kohta, mitu aakrit mingis osariigis kasvatatakse, et ennetada nende inimeste privaatsuse häirimist, kes kasvatavad GMO-sid, ei väljastata informatsiooni individuaalfarmi tasandil."

Terve pressiteade:
http://www.newsroom.ucr.edu/cgi-bin/display.cgi?id=1828

Conducting public-sector research on commercialized transgenic seed: In search of a paradigm that works
GM Crops Volume 1, Issue 2 (märts/aprill 2010)
http://www.landesbioscience.com/journals/gmcrops/article/10833/