Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Illegaalne riis ei ole UK toiduameti sõnul ohutu

27. märts 2008
GM Freeze, UK


Suurbritannia Toiduohutusameti (FSA) sõnul on Hiinast imporditud illegaalse Bt63 riisiga saastunud riis ohtlik ("unsafe").

Oma kirjas toiduga seotud regulatsioonide ehtestajatele ja toidutööstusele, mille FSA saatis 26. märtsil, oli kirjas: ”Amet võtab seisukoha, et illegaalne GM materjal on ohtlik EÜ 178/2002 art. 14 mõistes ja et toidutööstus peaks teavitama asjakohast ametit riisi liikumisest, kui see on nende käest läbi käinud, samuti peaks algatama protseduuri vastavalt EÜ 178/2002 art. 19 selle riisi kokku korjamiseks juhul kui see on jõudnud tarbijani.”

Art. 14 EL regulatsioonis defineerib probleemi järgmiselt:

1. Toitu ei tohi turule viia, kui see ei ole ohutu.

2. Ohutuks ei saa pidada toitu, mis on

a) tervisele kahjulik;

b) inimtoiduks kõlbmatu.

Riisi Bt63 töötas välja Hiina Huazhong Põllumajandusülikool ja see ei ole kusagil maailmas saanud kommertskasvatamise luba. On oletatud, et Bt63 riisis olev GM valk võib tekitada allergilisi reaktsioone, kuid Euroopa Toiduohutuse Amet ei ole saanud antud riisi ohutust hinnata, kuna selle kohta puuduvad andmed.

Bt63 riisi on tuvastatud Hiinas ja Euroopas müüdavas riisis alates 2005. aastast. Euroopas on saastet leitud nt nuudlites peamiselt riisi eripoodides (nagu aasia toidu poed) Suurbritannias, Prantsusmaal, Saksamaal ja Rootsis 2006. a septembris.

Veebruaris võttis EL vastu häiremeetme, mis jõustub 15. aprillil ja mille eesmärk on ennetada järgnevat saastunud riisi  importi ja levitamist.


Terve lugu:
http://www.gmfreeze.org/page.asp?id=339&iType=