Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Põllumehed nõuavad EL-i GMO moratooriumit


Pressiteade
4. märts 2008
 
CPE ja COAG nõuavad üle-euroopalist GMO moratooriumit

Euroopa Talunike Koordinatsioon (CPE) ja COAG nõuavad sellest aastast alates üle-euroopalist moratooriumit kõikidele geneetiliselt muundatud kultuuridele. Pärast seda kui prantsuse valitsus rakendas kaitseklausli muundamaisi MON810 kasvatamise keelamiseks ning arevstades järjest rohkemate liikmesriikide vastuseisu GMO-de kasvatamisele, on 2008.a. moratoorium võimalik. Euroopa Liit peab tegema selge otsuse.

Enamus euroopa põllumehi ja tarbijaid on tõsiselt vastu GMO-de kasutamisele põllumajanduses ja toidus. GMO-d on suurfirmade vahend seemnete erastamiseks kogu maailma inimeste ja maakogukondade toidusõltumatuse ja toidu kättesaadavuse arvelt. Suurfirmade eesmärk on kontrollida inimeste juurdepääsu toidule. Järjest rohkem teadusuuringuid kinnitavad, et GMO-del on kahjulik mõju tervisele ja keskkonnale ning nad ohustavad taimede mitmekesisust. GMO-sid kasutav ja GMO-sid mittekasutav põllumajanduste paralleelne kasutamine (kooseksisteerimine) ei ole võimalik.

Väide, et inimesed saavad märgistuse abil valida, kas süüa või mitte süüa geneetiliselt muundatud, on eksitav, kuna kui juba GMO-d on maha külvatud, on saastumisne vältimatu. Euroopa asutused on võtnud kasutusele 9,9% saastemäära, alla mille tarbijat ei teavitata GMO-de olemasolust toidus – isegi mitte mahetoodetes. Kui Euroopa ei rakenda ühist GMO keeldu, leiame me kõik oma põldudel ja toidus GMO-d.
 
Leiame, et saastumise peatamisega on äärmiselt kiire ja EL peab erakorralise meetmena kuulutama välja moratooriumi.


Kontakt:

CPE: Ingeborg Tangeraas: 0047 75587654
COAG: Andoni Garcia, 0034 636 451 569