Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Ühine!

Kõik huvitatud võivad liituda infokirjaga, mida saadame laiali vastavalt võimalustele, aga püüame teha seda üks kord iga paari kuu järel. Selleks saada e-mail aadressil See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud. ja me lisame Su aadressi infokirja saajate nimekirja.

Iga ühiskondliku liikumise taga on aga ka inimesed, kelle moraalne tugi annab energiat liikumise ellujäämiseks.  Kui Sulle on GMO-vaba Eesti liikumise eesmärgid südamelähedased, siis palume Sul saata meile toetuskiri - siis teame, et meid on rohkem.

Kui oled maaomanik ja arvad, et esialgu võiks hoiduda GMO-de kasvatamisest, niikaua kuni riskid selged ja maandatud, võid täita "maaomaniku deklaratsiooni" (all). Kui muudad hiljem meelt, piisab e-maili saatmisest ja me kustutame Su nime nimekirjast.

Kui Sa ei ole maaomanik, aga tahaksid lihtsalt oma hääega meid toetada ja pead oluliseks tarbijale valikuvabaduse säilimist, keskkonna- ja sotsiaalmajanduslike riskide arvestamist ja muid küsimusi, millega me tegeleme, palun saada "kodaniku deklaratsioon" (all). Ja loomulikult kehtib sama põhimõte - alati võib paluda ennast nimekirjast kustutada.


MAAOMANIKULE:

kuuluta enda maa GMO-vabaks.
„GMO-vaba Eesti” kampaania käigus kogutakse infot maaomanike kohta, kes teadvustavad GMO-de riske ja soovivad muundkultuuride teadlikust kasvatamisest hoiduda.
See informatsioon annab meile aluse edasiseks tööks avalikul tasandil ja valitsusstruktuuridega, kaitsmaks põllumehi soovimata mõjude eest.

KODANIK:

Kui Sul ei ole maad või ei soovi maaomaniku deklaratsiooni täita, kuid soovid siiski GMO-vaba Eesti liikumisega ühineda ja anda allkirja GMO-vaba Eesti kampaania toetamiseks, toetades sellega nõuet koostada seadusandlus, mis tagaks ka pikemas perspektiivis põllumeestele GMO-vabade kultuuride kasvatamise´-  ja tarbijale valikuvõimaluse.

* Lisame kõik deklareerijad ka GMO-Eesti uudite maili (saadame laiali umbes kord kahes kuus) - kui te ei ole selle saamisest huvitatud, saate alati vastava maili abil listist lahkuda.

 

VALD:
Vabaturu põhimõtteid arvestades, on raske riigi tasandil seadusandlikult keelata GMO-de kasvatamine, seda ka suure surve tõttu Maailma Kaubandusorganisatsioonis, kus palju mõjujõudu on GMO-sid kasvatavatel suurriikidel (USA, Kanada, Argentiina). Arvestades aga muundkultuuridega kaasnevaid riske, on kõikjal maailmas järjest hoogu võtmas GMO-vabade piirkondade liikumine. Ka USA-s ja Kanadas, kus kogemused on kõige pikemaaegsed, süveneb viimastel aastatel skeptitsism GMO-de suhtes.

GMO-vabade piirkondade algatusega saavad liitudas ka vallad, mis tahavad kutsuda Eesti ja ELi võimuorganeid ettevaatlikkusele GMO-de suhtes.  Mitmed riigid on maakondlikul või munitsipaaltasandil kuulutanud ulatuslikud alad  GMO-vabaks (nt Poola 96%, Itaalia ja Austria 80%) ning Kreeka on end tervikuna GMO-vabaks kuulutanud.

2003. aastal loodi ka üle-euroopaline GMO-vabade piirkondade võrgustik, mille eesmärgiks on GMO-vabade piirkondadele õigusliku staatuse andmine Euroopa õigusraamides.  Võrgustik püüdleb selle eesmärgi poole, et kaitsta enda reputatsiooni ja kohalikku põllumajandustoodangut (mis on enamasti kõrge kvaliteediga, kohalikule piirkonnale iseloomulik ja vähese keskkonnamõjuga), mida GMO-de kasutuselevõtt võib kahjustada. Võrgustik põhineb juriidiliselt mittesiduval poliitilisel kokkuleppel. Vt. lähemalt http://www.gmofree-euregions.net:8080/servlet/ae5Ogm?&cms=null&id_cms_doc=8