Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Biotehnoloogiagrupid hülgavad rahvusvahelise projekti

The Guardian, UK
23. jaanuar 2008
  

Geneetiliselt muundatud taimi välja töötavad biotehnoloogiafirmad lahkusid ühest suurimast rahvusvahelisest projektist, mille eesmärk on ühiselt kavandada tulevikupõllumajandus, kuna projekt ei toetanud ideed, et GMOd lahendavad nälja ja vaesusega seotud probleeme.

Projekti (The International Assessment of Agricultural Science and Technology for Development) eesmärgiks on keskenduda probleemile, kuidas ära toita maailma kasvavat elanikkonda. Eeskujuks on võetud Intergovernmental Panel on Climate Change algatus globaalse soojenemise osas.
GM firmad Monsanto, Syngenta ja BASF lahkusid projektist peale seda, kui projekti esialgses raportis toodi välja GM taimedega seotud riskid ja öeldi, et nad võivad arengumaades probleeme põhjustada.

Firmade arvates peaks raport ütlema, et nende GM tehnoloogia võib aidata maailma toiduvarusid kindlustada, suurendades saaki ja luues nt põuakindalamad taimed.

Projekt põhineb 4000 erinevate maailmariikide teadlase ja eksperdi tööl. Projekti direktor Bob Watson ütles, et ta oli firmade käitumises "väga pettunud".

”Väga kahju, et nad jalutasid väja veel enne kui me lõpp-verisooniga valmis saime. Kui nad suudavad tuua tõestusmaterjali selle kohta, et me ei ole olnud objektiivsed, või et keelekasutus on kallutatud, oleksime võinud seda arutada," ütleb ta.

Watsoni sõnul muudab firmade lahkumine lõpp-raporti nõrgemaks. "Meie eesmärk oli neid kaasata. Me tahtsime, et grupis oleks kõik osapooled, see oli meile väga oluline."

Terve lugu:
http://www.guardian.co.uk/environment/2008/jan/22/gmcrops.climatechange