¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Vietnamis tehti esimene GM merihobu

VietNamNet Bridge, Viet Nam
4. jaanuar 2008


Vietnami teadlased tegid valmis esimesed geneetiliselt muundatud loomad - helendavad merihobud.

Muundmerihobud tehti valmis DNA-püssi abil Vietnammi riiklikus ülikoolis (Viet Nam National
University’s College of Science) helendama paneva meduusi geeni (GFP) üle kandmisel.

”GFP geen seoti väiekste kullaosakestega, mis tulistati merihobu munarakkudesse. Geenidega seotud kullaosad liitusid merihobude rakkudega ja sündinud merihobud hakkasid helendama," seletab loomafüsioloogia osakonna direktor Ngoc.

Ngoc oli koos oma kolleegidega püüdnud kolme aasta vältel sellist tulemust saavutada. Õnnestumisele eelnes üle 20 ebaõnnestumise. Katsetati mikroinjektsioonidega, kuid need ei andnud tulemust.

”Munarakud elavad veekeskkonnas, seetõttu on nende membraanid tugevamad ja jämedamad. Mujal maailmas tehtud katsete tulemustele tuginedes otsustasime DNA-püssi kasuks, kus surve oli piisavalt tugev, et sisestatav geen munarakku tungiks,” said Ngoc.

Teadlaste sõnul saab seda õnnestumist kasutada meditsiinis - antud tehnika abil loodetakse meeskonnas olnud professor Pham Thanh Ho sõnul võimalust "inimeste geene ravida ja asendada negatiivsed geenid kullageenidega." Loomade puhul saab seda tehnikat kasutada Ho väitel põllumajandusloomade kvaliteedi parandamiseks "taisema sea, pimmarikkama lehma ja tootlikuma kana loomise näol, ohustatud loomaliikide geenide säilitaiseks ja keskkonnasaaste puhastamiseks".

”Geenide ülekandmise tehnoloogiat saab kasutada ka ravimatute haiguste ravimiseks," lisas Ngoc, kes hakkab tegelema tehnika rakendamisega suhkrutõve ravis.


Terve lugu:

http://english.vietnamnet.vn/tech/2008/01/762502/